Kategória: Nabíjačka

Doba nabíjania EV | TEVC

NABÍJANIE ELEKTRICKÉHO VOZIDLA: POROZUMENIE ČASU NABÍJANIA

Vodiči vozidiel ICE * majú rovnaký rituál: ísť na čerpaciu stanicu natankovať svoje vozidlo. Pokiaľ ide o elektrickú mobilitu, elektrické vozidlo (EV) tento zvyk prekonáva. Vodiči elektrických vozidiel môžu skutočne natankovať svoje vozidlá na mnohých rôznych miestach: na čerpacích staniciach, ale tiež predovšetkým v jednotlivých domoch, kondomíniách, podnikoch, na cestách, v obchodoch … Skrátka na všetkých miestach, kde je možné zaparkovať vozidlo.

Problém s dobou nabíjania je jedným z hlavných problémov vodičov, a napriek tomu nie je rýchle nabíjanie pre hladký a ľahký zážitok z jazdy EV potrebné. V priemere je auto zaparkované 95% času. Pre EV to znamená, že parkovanie predstavuje príležitosť na nabitie. V praxi sa 80% elektrického nabíjania uskutoční doma alebo v práci, kde sa uprednostňuje „bežné“ nabíjanie, pretože to sú miesta, kde autá zvyčajne zostanú zaparkované niekoľko hodín. Zvážené je všetko, potreba rýchleho nabíjania je obzvlášť vhodná na dlhé cesty, napríklad na cestu do dovolenkovej destinácie alebo na rozsiahle využitie vozidla, napríklad pre mobilných predajcov, služobné vozidlá alebo samostatne zárobkovo činné osoby.

DOBA NABÍJANIA EV: PRVKY, KTORÉ POTREBUJETE VEDIEŤ, ABY STE LEPŠIE POCHOPILI, AKO TO FUNGUJE

Je nevyhnutné zdôrazniť, že čas nabíjania sa nespolieha iba na výkon nabíjačky. Čas nabíjania závisí od niekoľkých premenných:

1. Napájanie dodávané počas nabíjania

Výkon sa meria v kW (alebo kVA **) a počas nabíjania sa môže líšiť. Závisí to hlavne od troch kľúčových prvkov:

  • Príkon nabíjačky, ku ktorej ste pripojili EV: Ak zapojíte nabíjačku s výkonom 43 kW do automobilu s výkonom do 100 kW, nabíjací výkon nepresiahne 43 kW. Rozsah výkonu sa môže pohybovať od 3,7 kW do 350 kW. Tento výkon bude určený zvolenou technológiou: nabíjačky na striedavý prúd poskytujú až 43 kW, zatiaľ čo nabíjačky na jednosmerný prúd umožňujú oveľa vyššie úrovne výkonu, až do dnešného dňa až 350 kW.
  • Nabíjanie akceptované vaším EV: Výkon, ktorý môže každé vozidlo tolerovať, sa líši od EV k druhému. Ak váš EV akceptuje až 22 kW a pripojíte ho k nabíjaciemu bodu 43 kW, nabíjanie nepresiahne 22 kW.
  • Úroveň nabitia batérie: rovnako ako nabíjanie mobilného telefónu bude rýchlosť nabíjania EV závisieť od úrovne batérie. EV zvyčajne strávi nabíjaním batérie toľko času medzi 20% a 80%, ako medzi 80% a 100%. Y ou preto môže optimalizovať doba nabíjania a skôr nabíjať svoje vozidlo, keď je hladina batéria nie je príliš vysoká.

2. Kapacita batérie elektrického vozidla

Objem palivových nádrží vozidiel ICE (meraný v litroch) nie je celkom rovnaký, kapacita batérií – meraná v kilowatthodinách (kWh) – nie je rovnaká pre všetky elektrické vozidlá. Pre obidve kapacity určuje dojazd vášho vozidla a v prípade elektromobilov aj o dobe nabíjania.

3. Ďalšie prvky môžu ovplyvniť dobu nabíjania EV

  • Klimatické podmienky: veľmi vysoké teploty ovplyvnia nabíjačky, najmä nabíjačky s vysokým výkonom. V prípade veľmi vysokých teplôt , bezpečnostný systém môže byť aktivovaný do klieští alebo vypnúť nabíjanie relácie, aby sa zabránilo incidentom.
  • Je tiež dôležité použiť vhodný kábel na dobitie elektromobilu, pretože musí akceptovať energiu dodanú nabíjacím bodom. V opačnom prípade bude úroveň výkonu „obmedzená“.

Ďalšie informácie o časoch nabíjania nájdete online simulátory času nabíjania, ako napríklad simulátory zobrazené spoločnosťou EVCompare  alebo je-roule-en-electrique.fr . Tento posledný projekt je vyvinutý v partnerstve spoločnosti TOTAL. Ak sa chcete dozvedieť viac, môžete si pozrieť našu stránku Projekty a inovácie  .
Na splnenie rozmanitosti spôsobov nabíjania ponúka spoločnosť TOTAL širokú škálu nabíjacích bodov prispôsobených profesionálom a individuálnym potrebám. Objavte naše produkty a služby kliknutím tu .

* Motor s vnútorným spaľovaním

** Výkon AC nabíjačiek sa niekedy meria v kVA, čo zodpovedá ekvivalentu kW.

Source: Doba nabíjania EV | TEVC

Celkom EV nabíjačky a nabíjacie služby

ROZDIELY MEDZI AC NABÍJAČKAMI A DC NABÍJAČKAMI

Celkom

 

V oblasti nabíjacích bodov pre elektrické vozidlá existujú dve technológie: nabíjačky na striedavý prúd a nabíjačky na jednosmerný prúd. 

Sieťové nabíjačky vyhovujú najčastejším potrebám nabíjania: nabíjanie na pracovisku, doma alebo v mieste určenia (obchodné miesta). Užívateľ využije príležitosť a nabije svoj elektromobil, keď je zaparkovaný. Ponúkame rad nabíjacích bodov so zdieľanými a charakteristickými vlastnosťami. 

DC nabíjačky môžu poskytovať nabíjací výkon až 175 kW, ako je napríklad nabíjačka ponúkaná v čerpacích staniciach spoločnosti Total. V závislosti na technológii EV je možné pomocou DC nabíjania v prípade potreby rýchlo nabiť batériu, napríklad na dlhé cesty alebo medzi kruhmi.  

  • Ak to zhrnieme, spoločnosť Total vám môže poskytnúť: Riešenie AC 7kW, najvhodnejšie riešenie, keď vozidlo zostane stáť najmenej pol dňa.
  • Riešenie AC 22kW / DC 24kW, ktoré spĺňa potrebu nabíjania EV v obmedzenom časovom období (od 1 hodiny do 2 hodín).
  • Modely s výkonom 50 kW + DC sú určené na rýchle nabíjanie.

Pre viac ako 50kW poskytujeme riešenie nabíjania s vysokým výkonom podľa vašich potrieb. Pamätajte: výber medzi nabíjaním striedavým a jednosmerným prúdom závisí od konkrétneho použitia a potrieb, ale tiež od modelu elektromobilu, pretože tieto dve technológie majú odlišné štandardy zásuviek. 

AC NABÍJAČKY: VYSOKO KVALITNÉ A ĽAHKO POUŽITEĽNÉ NABÍJACIE BODY PRE BEZPROBLÉMOVÝ POUŽÍVATEĽSKÝ ZÁŽITOK

Aby sme zvládli celý hodnotový reťazec, koncipujeme naše vlastné pripojené modely nabíjacích bodov. Všetky naše nabíjačky AC sú vyrobené vo Francúzsku a sú interoperabilné, odolné, ekologicky navrhnuté, pripojené … Nižšie uvádzame niektoré z ich spoločných vlastností: 

Vyhovuje všetkým vozidlám : Aby vyhovovali všetkým značkám a typom elektrických vozidiel, sú naše nabíjacie miesta na striedavý prúd vybavené európskymi štandardnými zásuvkami (T2, T2S, E / F) a poskytujú výkon 7 kW (pomalé nabíjanie) alebo 22 kW (zrýchlené nabíjanie). Maximálny výkon je možné znížiť podľa potrieb používateľov a stavebných obmedzení.

Pripojené a inteligentné : všetky naše AC nabíjačky (a DC nabíjačky) majú kapacitu byť prepojené s našimi miestnymi a centrálnymi digitálnymi nástrojmi, čo umožňuje širokú škálu rôznych služieb.

Vysoko kvalitné nabíjacie body : Nabíjacie body podliehajú každodennému použitiu a v prípade tých, ktoré sú inštalované vonku, sú vystavené poveternostným podmienkam. Sú určené na dlhú životnosť a sú vyrobené z najodolnejších materiálov, ako je galvanizovaná oceľ, hliník a polykarbonát. Krytie proti vniknutiu pevných cudzích predmetov a tekutín je IP55 a proti nárazom IK10.

Ekologické nabíjacie produkty : Spoločnosť TOTAL sa zaviazala k lepšej energii, a tak rozvíja svoju činnosť EV Charge. Environmentálna zodpovednosť spoločnosti však ide ešte ďalej: používaním recyklovateľných materiálov a optimalizáciou našich logistických tokov minimalizujeme uhlíkovú stopu spojenú s výrobou našich výrobkov.

Majú tiež rozdiely; niektoré z nich nájdete nižšie:

Celkom

 

Základné modely

Celkom

 

Štýlové modely

Celkom

 

Parkové modely

Celkom

 

Mestské modely

  • 1 nabíjací bod
  • Wallbox alebo montáž na stĺp
  • Vstupné, kompaktné a robustné
  • Pohodlné pre malý rozpočet, štandardizované inštalácie, sklady
  • 1 nabíjací bod
  • Wallbox alebo montáž na stĺp
  • Estetické a prispôsobiteľné
  • Pohodlné pre jednotlivcov, spoločnosti, miestne orgány; k dispozícii je veľa variantov
  • 2 nabíjacie body
  • Wallbox alebo montáž na stĺp
  • Robustné a prispôsobiteľné
  • Pohodlné pre jednotlivcov, spoločnosti, miestne orgány; k dispozícii je veľa variantov
  • 2 nabíjacie body
  • Iba montáž na stĺp a so zabezpečenými dverami
  • Robustný a vysoko prispôsobiteľný
  • Pohodlné pre miestne orgány, najmä pre vozovky; k dispozícii je veľa variantov

DC NABÍJAČKY: PRISPÔSOBITEĽNÉ A VYSOKO KVALITNÉ NABÍJACIE BODY

Poskytujeme dva druhy DC nabíjačiek: DC24 a DC50. Tu sú ich spoločné vlastnosti:

Univerzálne a prispôsobiteľné : Vhodný pre všetkých používateľov, nabíjačky DC sú k dispozícii v jednej a viacštandardných verziách. Dodávajú sa so všetkými typmi zásuviek, Combo, CHAdeMO a Type 2 a sú vhodné pre všetky miesta: predajne automobilov, cesty, parkoviská, podniky, obchodné miesta alebo obytné budovy a ďalšie. Nastaviteľný je tiež predný panel a používateľské menu modelov DC24 a DC50. 

Plne utesnené : DC nabíjačky TOTAL sú vhodné na použitie vo vnútornom a vonkajšom prostredí a sú úplne utesnené. Dobíjacie body na jednosmerný prúd majú namiesto filtrov pevných častíc externé ventilačné systémy, takže majú predĺženú životnosť. Ich kompaktný dizajn umožňuje rýchlu a lacnú inštaláciu. 

Pripojené a inteligentné : DC nabíjačky, ako sieťové nabíjačky, je možné pripojiť k TOTÁLNYM miestnym a centrálnym digitálnym nástrojom, aby ste mohli ťažiť z našej širokej ponuky služieb. 

Nižšie nájdete rôzne charakteristiky nabíjačiek DC24 a DC50:

Celkom

Modely DC24

  • Výkon 24 kW
  • Wallbox alebo montáž na stĺp 
  • Estetické a prispôsobiteľné
  • Pohodlné pre predajcov automobilov, servisné strediská, spoločnosti a vyhradené flotily spoločností

Modely DC50

  • Výkon 50 kW
  • Iba na stĺp
  • Duálny modem pre dohľad nad prevádzkou a údržbou
  • 7 „dotykový displej
  • Pohodlné pre komerčné miesta, verejné stanice, predajne automobilov

Source: Celkom EV nabíjačky a nabíjacie služby

Na Kreuz Hilden bol otvorený rýchlo nabíjací park Seed & Greet – electrive.com

V Kreuz Hilden bol otvorený rýchlo nabíjací park Seed & Greet

Do prevádzky bol uvedený rýchlo nabíjací park v Kreuz Hilden neďaleko Düsseldorfu, ktorý je vybavený 20 kompresormi a ôsmimi nabíjacími bodmi. V záverečnej fáze rozširovania pôjde o jeden z najväčších nabíjacích parkov pre každú z dvoch spoločností. Iniciátor Roland Schüren stále poskytuje nabíjacie body pre striedavý prúd.

Od prvého oznámenia vo februári 2020 uplynulo iba osem mesiacov, ale za ten čas sa stalo veľa: Tesla pôvodne zriadila 16 paletových kompresorov a vo štvrtok bol tento dočasný systém znovu demontovaný, a to práve pred otvorením. Namiesto štrkového parkoviska s automatom z pekárne Roland Schüren je nabíjanie teraz oveľa kvalitnejšie a modernejšie.

Dobíjací park sa rozprestiera na dvoch veľkých solárnych strechách, kompresory Supercharger sú umiestnené vľavo pri vstupe (s bielymi prvkami na streche), vpravo stanice Fastned so žltými značkami a nápismi. V treťom rade, ktorý nie je zakrytý, sú nabíjacie stanice so striedavým prúdom (niektoré s pevne pripojeným káblom), kde môžete platiť nielen obvyklými nabíjacími kartami, ale aj žirovou kartou cez Giro-e.

Park nabíjania dopĺňa rovnomenný koncept „Seed & Greet“ od Ihr Bäcker Schüren: V pobočke v areáli si môžu používatelia nielen nabíjať vodu, kávu alebo čerstvý chlieb počas nabíjania, ale môžu si ho kúpiť aj pred dlhším nabíjaním. Jedzte pečenú pizzu na mieste.

  • Vpravo pekáreň a Fastned, vľavo Tesla
  • Fastned dokáže postaviť až 11 nabíjacích staníc s 22 nabíjacími priestormi, Tesla až 40 stánkov.
  • Starý kompresor paliet bol demontovaný práve v čase otvorenia.
  • Pri otvorení bolo na mieste veľa elektronických automobilov.
  • Kompresor kompatibilný s prívesom je možné správne používať, iba ak je na mieste aj druhý rad kompresorov a oblasť je zväčšená.
  • V sieti Fastned môžu byť účtované poplatky za elektronické autá iných značiek.
  • Nabíjacie body AC sú pre hostí a zamestnancov plánovaného kancelárskeho komplexu
  • 2 MWh batéria od spoločnosti Tesvolt pomáha pri napájaní.
  • Akumulátorom sa dá lepšie využiť energia FV systému a budúcich veterných systémov.
 ›

Počas otvorenia zástupcovia spoločností Tesla a Fastned zdôraznili strategicky veľmi priaznivú polohu lokality: priamu blízkosť križovatky dôležitých diaľnic A3 a A46, metropolitného regiónu okolo Düsseldorfu ako spádovej oblasti a mnohých dochádzajúcich medzi Porýnom a Porúřím. „Preto už máme jeden z najväčších parkov preplňovania v Nemecku s 20 nabíjacími stanicami,“ hovorí hovorca spoločnosti Tesla. V záverečnej fáze rozširovania je plánovaných dokonca 40 stánkov kompresorov Tesla.

Bolo jasné, že Tesla v Hildene zriadi aj najnovší kompresor V3. V skutočnosti je iba 12 z 20 stánkov z generácie V3, zvyšných osem stĺpov je stále typu V2 – pravdepodobne na podnet Rolanda Schürena. Ako vodič modelu S nechcel vylúčiť staršie vozidlá Tesla z nabíjacieho parku. Nie je jasné, či zostávajúcich 20 stánkov bude iba V3 alebo či pribudnú ďalšie nabíjacie body V2.

Plánovaných 40x Tesla Supercharger, 22x Fastned a 52 AC nabíjacích bodov

125. nabíjacia stanica spoločnosti je tiež pre strategicky dobré umiestnenie pre Fastned: diaľničný uzol Hilden je dôležitým bodom diaľkovej dopravy pre krajiny Beneluxu. Diaľnica A46 spája región Venlo a Eindhoven s Porýnom, diaľnica A3 z Arnhemu a blízka diaľnica A57 z Nijmegenu sú pre Holanďanov dôležitými diaľnicami. A z Kreuz Hilden pokračujete po diaľnici A3 do južného Nemecka a Európy.

„Máme tu veľký, škálovateľný nabíjací park s najvyššími štandardmi kvality a udržateľnosti,“ hovorí výkonný riaditeľ spoločnosti Fastned Michiel Langezaal v rozhovore pre electrive.net. Holandská spoločnosť pre rýchle nabíjanie nastavila pre otvorenie štyri nabíjačky Alpitronic Hypercharger. Stĺpy majú dva nabíjacie body CCS, každý s výkonom 300 kW, a pripojenie CHAdeMO. Pretože je možné použiť dve z pripojení na stĺpec súčasne, spoločnosť Fastned v súčasnosti ponúka osem nabíjacích staníc.

Prečo má Tesla iba 20 nabíjacích bodov pre jednu značku a Fastned iba osem pre všetky ostatné značky? „Je to začiatok a niekde musíme začať,“ povedal Langezaal. Je to však tiež jasné: Pre spoločnosť Tesla je investícia do Superchargeru súčasťou predajnej stratégie ich vozidiel, pre spoločnosť Fastned je to však ťažký obchod. Minimálne však ziskový: Holandská spoločnosť dokázala prvýkrát v roku 2019 ako celok z prevádzkového podnikania dosiahnuť kladnú EBITDA vo výške 0,5 milióna eur.

Ak sa zvýši dopyt a obsadenosť, Fastned sa môže rýchlo rozšíriť aj v Hildene: Pripravených je ďalších sedem miest, až jedenásť nabíjacích staníc potom ponúka 22 miest pre rýchle nabíjanie. Celkovo je Langezaal veľmi spokojný s umiestnením spoločnosti Hilden a spoluprácou so spoločnosťami Tesla a Roland Schüren. „Dobíjací park je skvelý, som z toho veľmi šťastný,“ uviedol Langezaal. „Ale zároveň je to príliš málo. Ako spoločnosť budeme v budúcnosti potrebovať stovky takýchto systémov, ak chceme z dlhodobého hľadiska nabíjať podstatne viac elektromobilov.“

Dodatok EEG by mohol podobné projekty spomaliť

V záverečnej fáze rozširovania nebude k dispozícii iba 62 rýchlonabíjacích staníc v spoločnostiach Tesla a Fastned, ale aj 52 nabíjacích staníc s nabíjacími stanicami Compleo. Patria sem nabíjacie body až do 22 kW a ďalšie so 7 kW pre hostí a zamestnancov. Na mieste má v budúcnosti vyrásť administratívna budova. Vertikálny skleník sa potom bude nachádzať medzi dvoma krídlami budovy a na štyroch poschodiach sa bude rozkladať na ploche viac ako 1 000 metrov štvorcových. Tam sa má pre potreby pekárne pestovať šalát, jahody a čučoriedky.

Okrem solárnych striech s výkonom 336 kWp bola na splnenie energetických požiadaviek budov, pekárne a samozrejme nabíjacích staníc nainštalovaná 2 MWh jednotka na uskladnenie energie od nemeckého dodávateľa Tesvolt. Miestne zásobovanie energiou majú byť neskôr doplnené o dve veterné turbíny.

Stoking a Tesvolt sa obávajú novely EEG, ktorá by v budúcnosti mohla takéto projekty spomaliť. „Niekoľko ľudí ma oslovilo s tým, že by chceli zahájiť podobný projekt.“ Ak by novela EEG ešte viac obmedzila použitie elektriny vyrobenej vlastnými silami, imitátory by boli doslova prekazení, “hovorí Schüren. „Nemecko a Európa nielenže potrebujú viac e-mobility, ale predovšetkým viac e-mobility s elektrinou z obnoviteľných zdrojov energie.“
Fastnedcharging.com , tesvolt.com

Source: Na Kreuz Hilden bol otvorený rýchlo nabíjací park Seed & Greet – electrive.com

Všetko o nabíjaní – Typy konektorov

Elektrické autá sa môžu v zásade nabíjať v ktorejkoľvek štandardizovanej zásuvke – ak sa použije príslušná zástrčka. Začnime s najjednoduchším a najlacnejším riešením – zásuvkou „Schuko“.

Schuko zástrčka

Zásuvka CEE 7/3 je štandardná zásuvka pre domácnosť , známa tiež ako zásuvka „Schuko“. Schuko znamená Schu tz ko ntakt.

Schuko zástrčka
Klasická zástrčka Schuko. Aj keď je zástrčka dovolené niesť 16 A, zásuvky a domová inštalácia sú obvykle konštruované len na trvalé zaťaženie 8 A až 10 A.

Zásuvka Schuko má dva napájacie kontakty – L a N a dva ochranné kontakty PE. N je neutrálny vodič a predstavuje referenčný potenciál pre L. L je prvá (a jediná) fáza tohto spojenia. Skutočný striedavý prúd je prítomný cez tento kontakt (= jednofázový striedavý prúd). PE zase znamená Chránená zem, ktorá je ochranným vodičom (ochranným vodičom).

Schuko_Schaltbild
Jednotlivé vodiče zástrčky Schuko. Maximálne 10 A výkonového kontaktu L vedie k maximálnemu nabíjaciemu výkonu 2,3 ​​kW pri 230 V.

Jednotlivé vodiče domáceho pripojenia majú typické farby:

  • L: čierna alebo hnedá
  • N: modrá alebo sivá
  • PE: žlté / zelené pruhy

L a N sa prenášajú cez dve zásuvky v strede, tj tu prúdi skutočný prúd. Ochranné kontakty sú navrhnuté ako svorky a sú umiestnené v hornej a spodnej časti zásuvky Schuko.

Pretože existuje iba jedna fáza (L), v zásuvke Schuko je iba jednofázový striedavý prúd, ktorý má napätie 230 voltov a frekvenciu 50 Hz.

Schuko_Buchse_2.png
Typická zapustená zásuvka Schuko, ktorá sa nachádza v každom byte. Takéto zásuvky sa budú nabíjať iba vo výnimočných prípadoch alebo v mimoriadnych situáciách.
Schuko_Buchse
Typická zásuvka Schuko v povrchovej verzii s ochrannou klapkou proti prachu a striekajúcej vode. Takéto zásuvky sa často nachádzajú v domácich garážach.

Zásuvka Schuko alebo káble v domácej inštalácii, ktoré vedú k zásuvke Schuko, nie sú obvykle navrhnuté pre vysoké nepretržité prúdy, preto by zásuvka Schuko nemala byť trvalo zaťažená viac ako 8 až 10 ampérmi. V opačnom prípade sa môžu kontakty a vedenia prehriať, čo v najlepšom prípade vedie k rýchlejšiemu starnutiu kontaktov, ale v najhoršom prípade dokonca k ohňu. Maximálna kapacita prúdu tiež silne závisí od roku výroby elektrickej inštalácie a dĺžky káblov v budove.

P = U * I = 230 V * 10 A = 2 300 W = 2,3 kW

Celkovo možno maximálny (nabíjací) výkon 1,8 kilowattov až 2,3 kilowattov čerpať zo zásuvky Schuko.

Všeobecný názov: Schuko zásuvka
Typ nabíjania: Striedavý prúd (AC)
norma: CEE 7/3
Počet fáz: 1 (jednofázová)
Počet kontaktov: 2 (dodatočne 2x PE prostredníctvom zátvoriek)
napätie: 230 V
max. Trvalý prúd: 8 A až 10 A
výkon: 1,8 kW až 2,3 kW

Nabíjanie do zásuvky Schuko je vzhľadom na nízku spotrebu veľmi pomalé. Na druhej strane sú zásuvky Schuko mimoriadne lacné a nájdete ich prakticky všade. Takmer každý elektrický automobil má navyše vhodný kábel pre núdzové nabíjanie. Ako núdzová kotva alebo na nabíjanie cez noc alebo v práci by zásuvka Schuko vo väčšine prípadov stačila na to, aby sa elektrickému vozidlu dodalo dostatočné množstvo „šťavy“.

Kempovacia zástrčka – CEE modrá

Priemyselným variantom zásuvky Schuko je „modrá kempingová zástrčka“ podľa normy IEC 60309. Má tiež vodič L1 – teda je tiež jednofázový – a neutrálny vodič N. Okrem toho je ochranný vodič PE navrhnutý ako samostatný kontakt.

CEE_blau_Stecker
Modrá kempingová zástrčka CEE je priemyselnou verziou zástrčky Schuko a je navrhnutá pre nepretržité prúdy 16 A.

Modré zásuvky a zástrčky CEE sú výrazne robustnejšie ako verzie Schuko, majú mechanickú ochranu kontaktov a často majú ochranu proti striekajúcej vode. Jeden alebo druhý môže mať také spojenie vo svojej garáži.

CEE_blau_Schaltbild
Jednotlivé vodiče modrého konektora CEE. Napájací kontakt L1 môže vysielať maximálne 16 A, čo vedie k maximálnemu nabíjaciemu výkonu 3,7 kW pri 230 V.

Modrá zásuvka CEE je navrhnutá pre trvalé zaťaženie až 16 ampérov, čo umožňuje nabíjanie až do 3,7 kW. Napokon to zodpovedá jednej a pol až dvojnásobnej nabíjacej kapacite zásuvky Schuko.

CEE_blau_Buchse
Parkovacie zásuvky pre kempingové sviečky sa najpravdepodobnejšie nachádzajú na parkoviskách pre kemperov a prívesov.
Všeobecný názov: Kempovacia zástrčka, CEE modrá alebo CEE16 modrá
Typ nabíjania: Striedavý prúd (AC)
norma: IEC 60309
Počet fáz: 1 (jednofázová)
Počet kontaktov: 3
napätie: 230 V
max. Trvalý prúd: 16 A
výkon: 3,7 kW

Bohužiaľ, zásuvka CEE sa zriedka nájde. Toto sa však môže dodatočne vybaviť relatívne lacno, pretože je potrebná iba jedna fáza. Väčšina garáží, v ktorých je elektrina v akejkoľvek podobe, môže byť vybavená touto zásuvkou s minimálnym úsilím. Napokon, úplne prázdny e-Golf sa môže nabiť za menej ako 10 hodín – namiesto 15 až 19 hodín prostredníctvom Schuko.

Trojfázová zástrčka – CEE červená

Odteraz sa pomaly stáva zaujímavým, pokiaľ ide o nabíjací výkon. Trojfázová zásuvka má v porovnaní s vyššie opísanými variantmi tri fázy namiesto jednej. Tieto fázy sa nazývajú L1 (farba jadra hnedá), L2 (čierna) a L3 (sivá). Tieto tri fázy majú navzájom napätie 400 V. Avšak každá fáza má striedavé napätie 230 V k neutrálnemu vodiču N.

CEE_rot_Stecker
Červený konektor CEE má päť napájacích kontaktov. Existujú rôzne veľkosti tohto typu, ktoré sú určené pre rôzne prúdy.

Červená trojfázová zásuvka je k dispozícii v rôznych výkonnostných triedach, ktorých priemer sa zvyšuje so zvyšujúcim sa výkonom. Energetické triedy 11 a 22 kilowattov sú obzvlášť zaujímavé pre elektrické vozidlá.

Výkon pre pripojenie 11 kW sa vypočíta pre trojfázovú zásuvku takto:

P_ {L1} = U * I = 230V * 16A = 3,680 W = 3,7 kW

P_ {L2} = U * I = 230V * 16A = 3,680 W = 3,7 kW

P_ {L3} = U * I = 230V * 16A = 3,680 W = 3,7 kW

P_ {celkom} = P_ {L1} + P_ {L2} + P_ {L3} = 11 040 W = 11 kW

CEE_rot_Schaltbild
Každá jednotlivá fáza (L1, L2, L3) môže, v závislosti od veľkosti konektora, prenášať až 16 A, 32 A alebo dokonca 63 A, hoci posledný prúd nie je k dispozícii pre domáce pripojenie. Pretože každá fáza je prevádzkovaná s 230 V, celkový výkon je 11 kW, 22 kW alebo dokonca 43 kW.

Každá jednotlivá fáza má preto výkon 3,7 kW, čo zodpovedá celkovému výkonu 11 kW v troch fázach. Pri pripojení 11 kW je preto každá fáza tavená individuálne s poistkou 16 A, pretože rovnakou hodnotou prúdu prechádza každá fáza. V domácnosti nájdete toto pripojené zaťaženie pri kachliach, ktoré majú zvyčajne aj pripojenie 11 kW (ale nie cez červenú zástrčku CEE).

CEE_rot_Buchse
Zásuvky Red CEE majú vždy ochrannú klapku a sú navrhnuté tak, aby boli chránené pred dotykom. Jednotlivé fázy spoločne vytvárajú takzvaný „trojfázový prúd“.

Pre pripojenie 22 kW je prúd dvakrát vyšší, t. J. 32 A. To je tiež zvyčajné maximum, ktoré môže byť inštalované doma. Pri väčších prúdoch už nie je dostatočné zaťaženie domu dostatočné, najmä ak už je elektrická inštalácia už trochu stará.

Všeobecný názov: Trojfázový prúd, silný prúd alebo CEE červený
Typ nabíjania: Trojfázový prúd (AC)
norma: IEC 60309
Počet fáz: 3 (trojfázová)
Počet kontaktov: 5
napätie: 400 V.
max. Trvalý prúd: 16 A / 32 A / (63 A)
výkon: 11 kW / 22 kW / (43 kW)

Ak chcete nabíjať svoje elektrické vozidlo primeranou rýchlosťou, nedá sa vyhnúť trojfázovému pripojeniu. Na tento účel však musí byť k dispozícii samostatný trojfázový kábel (5-žilový kábel), a preto je oveľa nákladnejšie a nákladnejšie na dodatočné vybavenie ako jednofázové zásuvky (Schuko alebo CEE modrá). Dokonca aj model Tesla S 100D sa môže úplne nabiť za menej ako 10 hodín – približne cez noc. S mojím inteligentným strihom trvá úplné nabitie pri pripojení s výkonom 11 kW menej ako dve hodiny.

Konektor typu 2

Teraz prichádzame k prvému štandardu zástrčky, ktorý bol špeciálne vyvinutý pre nabíjanie elektrických vozidiel: zástrčka typu 2 alebo nabíjacia zásuvka typu 2.

Táto zásuvka je teraz európskym štandardným pripojením. V europe musí mať toto pripojenie každá novovybudovaná verejná nabíjacia stanica. Konektor typu 2 je založený na návrhu od výrobcu konektora Mennekes , a preto sa tento konektor často nazýva. Na rozdiel od vyššie uvedených zásuvných pripojení má pripojenie typu 2 dva komunikačné kolíky (CP – Contact Pilot a PP – Proximity Pilot), prostredníctvom ktorých si môžu elektrické auto a nabíjací bod vymieňať informácie o procese nabíjania. Stav nabíjania sa prenáša prostredníctvom CP a maximálny povolený prúd je definovaný pomocou PP.

Typ_2_Stecker
Konektor typu 2 má päť výkonových kontaktov – analogických s červeným konektorom CEE – a tiež dva komunikačné kontakty (CP a PP).

To umožňuje presnejšie nastavenie nabíjacieho výkonu ako pri „hlúpom“ trojfázovom pripojení. Tu si môžete vymieňať informácie o fakturácii a bezpečnosti. To je ďalší dôvod, prečo majú spoplatňované nabíjacie miesta vždy pripojenie typu 2.

Spojenie typu 2 má navyše zámok, čo znamená, že zástrčku nie je možné počas nabíjania vybrať. To zvyšuje bezpečnosť, pretože zástrčku je možné odpojiť od vozidla iba vtedy, keď na kontaktoch nie je napätie. S ostatnými nezablokovanými zásuvkami môže byť zástrčka tiež odpojená od zásuvky pod záťažou, čo môže spôsobiť iskrenie, ktoré vedie k starnutiu kontaktov.

Typ_2_Schaltbild
Prenos energie je podobný červenej zástrčke CEE – typ 2 nakoniec používa rovnaké napájacie pripojenia. Okrem toho sú integrované dva komunikačné kontakty (CP a PP).

Vo väčšine prípadov sa pripojenie typu 2 môže nabíjať s výkonom 11 kW (16 A) alebo 22 kW (32 A). Niektoré nabíjacie stanice majú tiež pripojené zaťaženie 43 kW (63 A), čo sú vodiči Renault Zoe obzvlášť radi, pretože tu môžu naplno využiť maximálny nabíjací výkon svojej nabíjačky Chameleon. Z vonkajšej strany tieto zásuvky vždy vyzerajú rovnako, čo znamená, že nemôžete vidieť, aká je skutočne nabíjacia sila.

Tu opísaný nabíjací výkon je vždy trojfázový (alebo trojfázový striedavý prúd) – t.j. striedavý prúd (AC).

Konektor typu 2 sa však môže použiť aj na jednosmerný prúd – t.j. jednosmerný prúd (DC). Je to praktické, pretože umožňuje, aby sa nabíjací prúd privádzal priamo do batérie a žiadna palubná nabíjačka nemusí prevádzať striedavý prúd na jednosmerný prúd. Napokon, batériu je možné nabíjať a vybíjať iba pomocou jednosmerného prúdu. Tesla preto používa konektor typu 2 (doteraz jediný) na nabíjanie vozidiel na kompresoroch Tesla jednosmerným prúdom. Nabíjací výkon je tu omnoho vyšší – pri nabíjačke až 145 kW. Vodiči, ktorí nepochádzajú z Tesly, však na Supercharger idú s prázdnymi rukami, pretože Tesla používa patentovaný komunikačný protokol na odomknutie nabíjacej sily.

Typ_2_Buchse
Nabíjacia zásuvka typu 2 na elektrický automobil. Elektrické vozidlo registrované v Európe by malo mať takúto nabíjaciu zásuvku, pretože typ 2 je najbežnejšou normou.

Vodiči, ktorí nie sú členmi spoločnosti Tesla, sa stále môžu tešiť, že uvidia zásuvku typu 2, pretože zvyčajne majú vysokú kapacitu nabíjania.

Všeobecný názov: Typ 2 alebo Mennekes
Typ nabíjania: Trojfázový prúd (AC)
norma: IEC 62196 typ 2
Počet fáz: 3 (trojfázová)
Počet kontaktov: 7
napätie: 400V
max. Trvalý prúd: typický: 32 A (do 63 A)
výkon: typický: 22 kW (do 43 kW)

Zástrčka typu 2 je absolútne štandardnou zástrčkou pre elektrické vozidlá v Európe. Väčšina elektrických vozidiel a takmer každá nabíjacia stanica má toto spojenie. Vzhľadom na komunikačné možnosti, ktoré toto spojenie so sebou prináša, je možné vymieňať si informácie, čo nie je možné s „bežnou“ priemyselnou alebo domácou zásuvkou. Pripojovací kábel typu 2 je nevyhnutnosťou v každom elektrickom aute.

Konektor typu 1

Konektor typu 1 je v podstate konektor Mennekes z USA. Tento konektor bol špeciálne vyvinutý na nabíjanie elektrických automobilov, a preto má dva komunikačné kontakty. Je to bežné najmä v amerických, kórejských a japonských elektrických vozidlách. V Nemecku je tiež niekoľko nabíjacích staníc, ktoré majú nabíjacie zásuvky typu 1.

Typ_1_Stecker
Nabíjacia zástrčka typu 1 je iba jednofázová, a preto má podobnú funkciu ako modrá zástrčka CEE, ktorá je doplnená komunikáciou cez CP a PP.

Konektor typu 1 je primárne určený pre jednofázový striedavý prúd. V USA a Japonsku neexistuje trojfázové pripojenie k domom, a preto nie je potrebný trojfázový systém.

Pretože konektor typu 1 má v Európe iba jednu fázu a v Európe je k dispozícii iba 230 V, musí sa nabíjací výkon generovať pomocou pomerne vysokého prúdu. V Európe je preto maximálny nabíjací výkon obvykle obmedzený na 7,4 kW:

P = U * I = 230V * 32A = 7 360 W = 7,4 kW

Typ_1_Schaltbild
Konektor typu 1 sa môže dodávať až do 32 A. Pri 230 V tak vznikne maximálny nabíjací výkon 7,4 kW.

V závislosti od verzie sú možné vyššie prípojky pri pripojení typu 1 – teoreticky dokonca až do 19,2 kW sa však musia prenášať zodpovedajúcim spôsobom vysoké prúdy. V Európe preto zriedka nájdete pripojenie typu 1 s vyšším výkonom ako 7,4 kW.

Podobne ako konektor typu 2, aj typ 1 má mechanický zámok. Komunikácia prostredníctvom PP a CP je totožná s komunikáciou typu 2, a preto je relatívne ľahké vyrábať adaptéry z typu 2 na typ 1.

Všeobecný názov: Typ 1
Typ nabíjania: Striedavý prúd (AC)
norma: SAE J1772
Počet fáz: 1 (jednofázová)
Počet kontaktov: 5
napätie: 230 V
max. Trvalý prúd: 32 A
výkon: 7,6 kW

Ak máte vozidlo s pripojením typu 1, vo väčšine prípadov nebudete schopní nabíjať pri plnom nabití. Ak je k dispozícii 16 A a 230 V, postačuje by modré spojenie CEE. Pri 32 A je opäť potrebné trojfázové pripojenie – čo je podstatne drahšie. Ak je takéto pripojenie k dispozícii, elektrické vozidlo sa môže stále nabíjať iba v jednej fáze, t. J. S tretinou skutočne dostupnej energie. Pri pripojení typu 1 je úplne zrejmé, čo sa stane, ak systém spoplatňovania nebude zodpovedať infraštruktúre dostupnej v krajine.

Typ_1_Buchse
Nabíjacia zásuvka typu 1 sa vyskytuje hlavne v ázijských (Nissan Leaf, Kia Soul EV) alebo amerických vozidlách (Chevy Bolt / Opel Ampera).

Našťastie existuje veľa adaptačných káblov typu 1 až typu 2, čo znamená, že môžete nabíjať aj konektorom typu E na mnohých nabíjacích staniciach typu 2.

Mimochodom, existuje aj konektor typu 3 – návrh z Francúzska. To však neprevažovalo a už nie je podporované.

Kombinovaný systém nabíjania CCS

Pripojenia typu 1 a typu 2 boli navrhnuté na nabíjanie trojfázovým alebo striedavým prúdom. Na zaistenie ešte vyšších nabíjacích kapacít je však potrebné riešenie na jednosmerný prúd, pretože to je jediný spôsob, ako rýchlo a efektívne nabíjať batériu priamo a bez použitia palubnej nabíjačky.

CSS_Stecker
Horná časť konektora CCS pozostáva z konektora typu 2, ale bez napájacích kontaktov. Ďalej sú uvedené dva jednosmerné napájacie kontakty. To znamená, že obidva typy 2 a CCS2 sa môžu používať na tej istej nabíjacej zásuvke vo vozidle.

Kombinovaný nabíjací systém (skratka: CCS) je preto rozšírením pre konektory typu 1 a typu 2 pre vysoké nabíjacie kapacity DC. Konektor CCS1 je v zásade konektor typu 1, ktorý má iba komunikačné kontakty a ochranný kontakt a má tiež dva veľké napájacie kontakty. To isté platí pre konektor CC2, ktorý rozširuje konektor typu 2 o dva výkonové kontakty. Stopa: iba s jednou nabíjacou zásuvkou na aute je možné použiť nabíjaciu zástrčku aj zástrčku CCS.

CCS1_Stecker
Konektor CCS1 je v Európe irelevantný, v USA alebo Kórei je však bežný pre vozidlá s kombo nabíjacím systémom, pretože tu majú vozidlá obvykle nabíjaciu prípojku typu 1.
CSS_Schaltbild
Batéria je priamo napájaná jednosmerným prúdom cez napájacie kontakty DC + a DC-. Vo vozidle nie je potrebné prevádzať striedavý prúd na jednosmerný prúd. Nabíjacie kapacity sú v súčasnosti stále 50 kW, hoci čoraz viac sú k dispozícii aj väčšie nabíjacie kapacity až do 350 kW.

Mimochodom, pre štandard CCS nie je na nabíjacích staniciach prepojovacia skrinka, ale iba trvalo nainštalovaný kábel. Na nabíjanie pomocou CCS nikdy nemusíte nosiť svoj vlastný kábel a zapojiť ho, a preto ho možno porovnať s tankovaním na benzínovom čerpadle. CCS nie je (zatiaľ) k dispozícii na pripojenie v domácej garáži, aj keď už existujú pokusy o vytvorenie malých nabíjacích staníc CCS s nízkou kapacitou nabíjania pre koncového zákazníka.

Všeobecný názov: CCS alebo kombinovaný
CCS1 (s konektorom typu 1)
CCS2 (s konektorom typu 2)
Typ nabíjania: Jednosmerný prúd (DC)
norma: IEC 62196
Počet kontaktov: 5
napätie: 400 V (do 950 V)
max. Trvalý prúd: 200 A (nechladené)
500 A (chladené)
výkon: typický: 50 kW (125 A), 150 kW (400 A),
350 kW (400 A)
20190506_194127_edit
Audi e-tron na jednej z nabíjacích staníc HPC do 350 kW od Ionity s (chladeným) konektorom CCS2.

Väčšina nabíjacích staníc na jednosmerný prúd má dnes štandard CCS s nabíjacím výkonom 50 kW. Po založení spoločnosti Ionity sa však v Európe urýchli zrýchlenie nabíjania s kapacitou nabíjania až 350 kW. Sú to takzvané vysokovýkonné nabíjačky (HPC) . V budúcnosti však budú existovať aj dobíjacie stanice s medzistupňami, napríklad so 150 alebo 200 kW. Na dosiahnutie maximálneho nabíjacieho výkonu na nabíjacej stanici HPC sú potrebné aj vozidlá s architektúrou 800 V , ako napríklad Porsche Taycan.

CSS_Buchse
CCS alebo kombinovaná nabíjacia zásuvka v elektrickom vozidle. Horná časť zásuvky je vhodná aj pre zástrčky typu 2.

Spojenie CCS2 je štandardné pripojenie pre rýchle nabíjanie v Európe a vzhľadom na očakávaný rastúci počet nabíjacích miest CCS je to úplne rozumný a budúci dôkaz navyše, ak tento štandard pre rýchle nabíjanie už nie je súčasťou štandardného rozsahu elektrického vozidla. Variant CCS1, ktorý sa nenachádza v Európe, dominuje v USA alebo Kórei.

CHAdeMO

Rovnako ako CCS, aj CHAdeMO je zástrčka na nabíjanie jednosmerným prúdom (DC). CHAdeMO je skratka pre „ CHA rge de MO ve“ a je to štandard z Japonska. Podobne ako konektor typu 1 je táto možnosť nabíjania bežná najmä v ázijských vozidlách, kde stále viac výrobcov v Európe používa CCS2. Na rozdiel od CCS2 a typu 2 alebo CCS 1 a typu 1 musí byť vo vozidle ponechaná prídavná nabíjacia zásuvka, pretože CHAdeMO nie je kompatibilný s typom 2 alebo 1.

CHAdeMO_Stecker
Konektor CHAdeMO má dva silové kontakty (DC + a DC-), cez ktoré je vozidlo nabité jednosmerným prúdom. Na komunikačné účely je nainštalovaných sedem ďalších kolíkov, ako aj referenčný potenciál PE kolík.

Rovnako ako v prípade CCS je nabíjací kábel nabíjacích staníc CHAdeMO vždy pevne pripojený, tj elektrikár vo svojom nabíjacom zariadení nepotrebuje ďalší nabíjací kábel CHAdeMO.

Spojenie CHAdeMO má dva silové kontakty, cez ktoré sa prenáša nabíjací prúd. Okrem PE spojenia, ktoré tu má skôr funkciu referenčného potenciálu pre komunikáciu, existuje celkom sedem ďalších komunikačných kolíkov, prostredníctvom ktorých vozidlo a nabíjacia stanica riadia proces nabíjania a vymieňajú si rôzne informácie.

CHAdeMO_Schaltbild
Väčšina nabíjacích staníc CHAdeMO má v súčasnosti stále výkon 50 kW, aj keď sú možné aj nabíjacie kapacity nad 100 kW.

Pretože veľa nabíjacích staníc na jednosmerný prúd v Nemecku má CCS aj CHAdeMO, distribúcia je v súčasnosti stále pomerne podobná. CCS sa však zavedie ako európsky štandard nabíjania DC, ktorý presadzujú aj miestni výrobcovia automobilov. Preto sa dá očakávať, že v blízkej budúcnosti bude podstatne viac možností nabíjania CCS ako CHAdeMO.

Všeobecný názov: CHAdeMO
Typ nabíjania: Jednosmerný prúd (DC)
norma: Konzorcium CHAdeMO
Počet kontaktov: 10
napätie: 500 V (1 000 V v príprave)
max. Trvalý prúd: 125 A (do 400 A v príprave)
výkon: typický: 50 kW (125 A) – pripravujú sa dobíjacie stanice s výkonom 100 až 400 kW
CHAdeMO_Buchse
Nabíjacia zásuvka CHAdeMO v elektrickom vozidle. CHAdeMO podporujú hlavne ázijské vozidlá.

Pretože sa štandard CCS ďalej vyvíjal pre stále väčšie nabíjacie kapacity v krátkom čase, nasledoval postup CHAdeMO, a preto tu boli oznámené aj výrazne vyššie nabíjacie kapacity. Budúcnosť ukáže, koľko z nich bude skutočne nainštalovaných v Nemecku alebo Európe, alebo či sa v Ázii a Severnej Amerike vybudujú vysokovýkonné nabíjacie stanice CHAdeMO. Existuje však jasný trend v tom, že čoraz viac nových vozidiel v Európe sa pripája k norme CCS.

GB / T

Čínsky štandard GB / T zahŕňa nabíjacie zástrčky a zásuvky na nabíjanie striedavým prúdom (AC) a jednosmerným prúdom (DC) a používa sa iba v Číne. GB / T je jednoducho názov pre čínske normy, napríklad náš DIN. Konkrétne sú čínske štandardy nabíjania definované radom GB / T 20234.

GB / T AC

GB_T_AC_Stecker
Konektor GB / T na nabíjanie so striedavým alebo trojfázovým prúdom je v zásade obrátený konektor typu 2. Kolíky tu majú rovnaké funkcie.

Zástrčka na nabíjanie so striedavým alebo trojfázovým prúdom je definovaná podľa normy GB / T 20234.2-2015. Je to podobné ako pri invertovanom konektore typu 2 a funkcie sú prakticky rovnaké.

Typ_2_Schaltbild
Zástrčka GB / T na nabíjanie striedavým prúdom je prakticky rovnaká ako zástrčka typu 2.
Všeobecný názov: GB / T AC
Typ nabíjania: Trojfázový prúd (AC)
norma: GB / T 20234,2-2015
Počet fáz: 3 (trojfázová)
Počet kontaktov: 7
napätie: 400V
max. Trvalý prúd: typický: 32 A (do 63 A)
výkon: typický: 11 kW až 22 kW, max. 43 kW

GB / T DC

GB_T_DC_Stecker
Čínsky štandard rýchleho nabíjania GB / T pre nabíjanie jednosmerným prúdom (DC) poskytuje dva výkonové kontakty, štyri komunikačné kontakty, dva kontakty pre napájanie 12V a ochranný vodičový kontakt.

Okrem štandardu zástrčky pre nabíjanie striedavým prúdom existuje aj špecifická zástrčka pre nabíjanie jednosmerným prúdom. Čínsky štandard pre rýchle nabíjanie trochu pripomína CHAdeMO, ale s tým nemá nič spoločné. Rovnako ako ostatné štandardy nabíjania jednosmerným prúdom má dva napájacie kontakty (DC + a DC-). Tieto sú doplnené kontaktom so zemou (PE). Ďalších šesť kontaktov preberá rôzne komunikačné úlohy. Napríklad, kontakty CC (CC1 a CC2 alebo CP a CC) sa používajú na zabezpečenie správneho vloženia zástrčky a umožnenie nabíjania. Skutočná nabíjacia komunikácia medzi vozidlom a nabíjačkou sa potom uskutočňuje prostredníctvom kontaktov S + a S-.

GB_T_DC_ schéma zapojenia
Nabíjacia zástrčka GB / T-DC môže mať voliteľne aj možnosť nabíjať 12V batériu.

Okrem toho existujú dva voliteľné kontakty A + a A-, ktoré umožňujú ďalšie napájanie 12V batérie, ktorú má každé elektrické vozidlo a ktoré môžu byť dodatočne podporované počas procesu nabíjania.

Všeobecný názov: GB / T DC
Typ nabíjania: Jednosmerný prúd (DC)
norma: GB / T 20234,1-2015, GB / T 20234,3-2015
Počet kontaktov: 7 až 9
napätie: 400 V (do 750 V)
max. Trvalý prúd: 250 A (do 400 A v príprave)
výkon: typický: 32 kW (80 A), 80 kW (200 A),100 kW (250 A)

Rovnako ako u všetkých nabíjacích zástrčiek s jednosmerným prúdom (vždy vyžaduje nabíjanie v režime 4 ), aj nabíjací kábel je trvalo pripojený k nabíjacej stanici. Rýchle nabíjacie stanice GB / T sú iba v Číne, preto v tejto krajine nikdy nenájdete verejnú nabíjaciu stanicu s týmto konektorom.

GB_T_DC_Buchse
Vozidlá so štandardom rýchleho nabíjania GB / T sa v Nemecku a Európe nenájdu, pretože tu neexistuje zodpovedajúca infraštruktúra.

záver

Najdôležitejšou nabíjačkou AC v  Európe je zástrčka typu 2, ktorá je veľmi rozšírená a je podporovaná prakticky každým novým elektrickým vozidlom. Logickým doplnkom ku konektoru typu 2 pre jednosmerné nabíjanie je štandard CCS2. To tiež patrí do každého nového elektrického vozidla a malo by sa vždy objednať, ak nie je k dispozícii ako štandard (a ak je vôbec k dispozícii).

Typ 1 a CHAdeMO sú zodpovedajúcimi partnermi z Ázie a Severnej Ameriky a sú obzvlášť dôležité pre existujúce vozidlá (Nissan Leaf, Kia Soul EV). Ich šírenie sa však v nasledujúcich rokoch zníži.

20170913_175643
Často sa stretávame: „Triple Charger“ s typom 2 (43 kW), CCS2 (50 kW) a CHAdeMO (50 kW) stále poskytuje potrebný rýchly nabíjací základný zdroj na mnohých miestach.

Domové a priemyselné zástrčky CEE v skutočnosti nie sú „skutočnými“ nabíjacími zástrčkami, ale je možné ich napájať z napájacích zdrojov pomocou vhodných adaptérov a nabíjačiek. Ich výhodou je, že sú veľmi rozšírené, najmä v garážach, pretože tieto zástrčky sú už dlho. Majú tiež výhodu, že tu môžu byť pripojené aj ďalšie zariadenia. Nabíjací výkon je výrazne obmedzený, najmä pre zástrčku Schuko, ale má najväčšiu dostupnosť.

Source: Všetko o nabíjaní – Časť 1: Typy konektorov – Výroba elektrin