Kategória: ELEKTRON

Najčastejšie poruchy umývačiek riadu a ich chybové kódy – Whirlpool, Bosch a iné – DoDomácnosti

V základe je to veľmi jednoduché, myčka ukáže chybový kód, my ho musíme rozlúštiť a vyriešiť. To však ide ťažko ak neviete, čo chybový kód znamená. Preto sme pre vás spísali zoznam najčastejších chybových kódov a ako ich vyriešiť. Musíte však rátať s tým, že niekedy si sami neporadíte. Preto sme vyhľadali aj kontakty na zákaznícky servis alebo kde nájdete najbližšieho servisného technika vo vašom okolí. Pridali sme aj pár tipov, ako predchádzať poruchám práčky alebo s akými sa môžete stretnúť najčastejšie.
💡 Otestovali sme umývačky riadu – toto sú tie najkvalitnejšieDosluhuje vaša umývačka, alebo s ňou nie ste spokojní? Pomôžeme s výberom.

➡️ 5 najlepších umývačiek riadu za rok 2024 podľa recenzií a testov:

 Viac umývačiek riadu

💡💡 u nás nájdete celý test umývačiek riadu

➡️ Tu nájdete → celý test umývačiek riadu

 

NAJČASTEJŠIE PORUCHY A AKO SA IM VYHNÚŤ

Umývačky riadu pomáhajú každý deň žienkam v domácnosti s ich povinnosťami. Šetria ich časkrásne ruky a dokonca pri výbere správnej umývačky vieme ušetriť aj spotrebu vodyenergie, teda aj životného prostredia. Je však dôležité sa o ňu starať a pravidelne ju čistiť. Čo sa stane, ak zanedbáte prevenciu?

NAJČASTEJŠIE PORUCHY

Poruchy na umývačke riadu, ktoré sa vyskytujú najčastejšie:

 • nefunkčný odtok – vzniká v dôsledku upchatého odtoku zvyškami jedla
 • zlý ohrev vody – má za následok poškodenie vykurovacieho telesa
 • vytekajúca voda – je spôsobená poruchou snímača hladiny vody
 • hluk pri oplachovaní – nastáva, ak sa voda dostane do ložiska
 • nedostatočné oplachovanie – trysky sú upchaté, nízky tlak vody

A prečo sú také časté? Väčšina ľudí robí tie isté chyby a nedodržiava pravidelnú prevenciu a údržbu. Niektoré poruchy však zapríčinilo opotrebovanie a je na čase ich vymeniť za nové.

 

AKO SA IM VYHNÚŤ

Stačí sa začať zaujímať o potreby umývačky riadu a starať sa o ňu. Pri pravidelnom čistení nebudete potrebovať ani toľko času.

 • čistením a ošetrovaním
 • servisnou kontrolou

Čistenie a ošetrovanie

Umývačka riadu je stroj, ktorý stále umýva, očisťuje a stará sa o naše riady. Je dôležité aby sme aj my jej dopriali trochu relaxu a wellnessu. Jednoduché tipy a triky sa môžete dočítať v našom článku ako ľahko vyčistiť umývačku riadu. Nájdete tam návod na to, ako ju krok po kroku vyčistiť a prečo je to dôležité. Dočítate sa aj ako ju čistiť prírodnou cestou octomcitrónovou šťavousódou, ale aj komerčnými prípravkami, bez ktorých sa občas nezaobídeme.

Servisná kontrola

Odborný dohľad je potreba aj pri umývačke riadu. Servisná kontrola by sa mala vykonávať aspoň raz za rok. Odborník môže objaviť skrytú závadu a vy tak ušetríte oveľa viac peňazí, aj s platbou za servisného technika, ako keby ste na to prišli neskoro. Je dôležité volať odborníka ak sa vám začne opakovať jedna porucha, nebodaj sa k nej pridávajú ďalšie. S tým si sami neporadíte.

 

CHYBY PRI POUŽÍVANÍ UMÝVAČKY RIADU

Príčiny prečo sa umývačka riadu kazí a hlási chybové kódy vedia byť rôzne. Niektoré prehliadnuteľné chyby, vedia zariadenie poškodiť a spôsobiť nepríjemné komplikácie.

 • používanie nevhodných prostriedkov
 • zanedbaná starostlivosť
 • preťaženie zariadenia
 • výber nevhodného režimu
 • prílišná tvrdosť/mäkkosť vody

Používanie nevhodných prostriedkov

Prostriedky, z ktorých môžete vyberať je naozaj mnoho, od veľmi lacných po veľmi drahé. Nie je vždy pravda, že čo je drahšie je kvalitnejšie, ale určite by ste nemali používať prostriedky, ktoré vašej práčke viac uškodia ako pomôžu. Najlepšie je používať overené značky, vďaka ktorým vám bude umývačka dlhšie slúžiť.

Zanedbaná starostlivosť

O umývačku riadu by ste sa mali starať. Pravidelne ju čistiťumývaťkontrolovať filtre alebo čistiť koše. Nezabúdajte na to, že ak nebude čistá umývačka, nebudú čisté ani vaše riady. Nevkladajte do umývačky riady, na ktorých sú zbytky jedla. Môžete upchať filter alebo jedlo ostane v umývačke a riady budú neustále mastné.

Preťaženie zariadenia

Nepreťažujte umývačku riadu. Vkladajte iba predpísané množstvo riadov a dbajte na to, aby jednotlivé taniere alebo misy mali medzi sebou priestor na dostatočné umytie. Dávajte si pozor, aby bol riad v umývačke uložený podľa jednotlivých prepážok na to určených. Umývačku riadu pustite radšej viackrát.

Výber nevhodného režimu 

Aj keď sa vám to zdá možno zbytočné, pred použitím si naozaj prečítajte návod. Aspoň základnú časť s režimom/programom. Vybrať správny režim je veľakrát ťažšie ako sa zdá. Je potrebné zvoliť taký, aby bol vhodný na druh riadov, ktoré umývame, množstvo alebo stupeň zašpinenia.

Prílišná tvrdosť/mäkkosť vody

Soľ na zmäkčenie vody chráni umývačku riadu pred vodným kameňom. Odborníci odporúčajú používať soľ, ktorá má väčšie zrnká. Inak sa môže stať, že zrnká soli sa dostanú na nežiadúce miesta a môžu spôsobiť nepríjemnosti. Taktiež je dôležité nastaviť v programoch správnu tvrdosť alebo mäkkosť vody, aby umývačka vedela správne dávkovať soľ.

Najčastejšie chyby pri používaní umývačky riadu

Vyhýbajte sa chybám pri používaní umývačky riadu a predĺžte jej životnosť.

 

NAJČASTEJŠIE CHYBOVÉ KÓDY

Vypísali sme najčastejšie chybové kódy, s ktorými sa môžete stretnúť pri používaní umývačiek riadu. Vždy ale kontaktujte servisného technika, aby vašu umývačku opravil alebo vymenil náhradný diel. Kontakt na servis sme uviedli nižšie.

 

WHIRLPOOLZnačka Whirlpool

Whirlpool je americká značka a jednotka vo výrobe bielej techniky, domácich spotrebičov a rôznych vybavení v domácnosti. Vo väčšine spotrebičov má zavedenú funkciu 6. zmysel, ktorá má za úlohu dosiahnuť čo najmenšiu spotrebu energie a času pri maximálnych výsledkoch.

F1 Termistor

 • Termistor je poškodený alebo skratoval – kontaktujte servisného technika.
 • Nízka teplota – voda sa neohrieva, teplota klesá, kontaktujte servisného technika.

F2 Únik vody

 • Voda vteká do riadiacej jednotky – umývačku vypustite, snažte sa z nej vybrať všetku vodu a nechajte ju vysušiť. Ak sa bude chyba opakovať kontaktujte servisného technika.

F3 Ohrev vody

 • Porucha ohrevu vody – porucha teplotného senzoru, skontrolujte jeho pripojenie alebo či nie je poškodené.

F4 Únik vody 

 • Voda vyteká z umývačky – odčerpávajúca hadica môže byť upchatá, čerpadlo môže byť poškodené. Skontrolujte odčerpávanie a čerpadlo.

F6 E2 Prívod vody

 • Vodovod je zavretý – otvorte vodovodný kohútik.
 • Zablokovaná prívodová hadica – odblokujte hadicu, môže byť upchatá alebo ohnutá.
 • Upchatý filter na prívod vody – skontrolujte filter, pravdepodobne je znečistený.

F6 E7/F6 E1 Tlak vody

 • Tlak vody je príliš nízky – skontrolujte vodovodný kohútik, musí byť úplne otvorený.
 • Prítoková hadica – voda nemôže prejsť cez prítokovú hadicu, skontrolujte či nie je upchatá alebo zohnutá.

F6 E4 Ohrevné teleso

 • Z ohrevného telesa vyteká voda – pravdepodobne bolo poškodené ohrevné teleso, bude potrebné kontaktovať servisného technika.

F8 E1 Vypúšťanie vody

 • Zanesený filter – skontrolujte filter môže byť znečistený.
 • Málo vody v umývačke – voda sa mohla napustiť do dutých nádob napr. misky, šálky a podobne. Musíte ich vždy ukladať smerom nadol.
 • Vypúšťacia hadica – je zablokovaná alebo ohnutá, skontrolujte či je hadica v poriadku.

F8 Hladina vody

 • Senzor hladiny vody poškodený – senzor nevie rozpoznať hladinu vody v umývačke, môže to byť spôsobené nadmerným penením alebo poškodením snímača.

FA Tvrdosť vody

 • Nesprávne nastavenie tvrdosti vody – v nastaveniach je potrebné nastaviť správnu tvrdosť vody a používaný prostriedok.
💡 Kontakt na servis WhirlpoolVyhnite sa nepríjemnostiam a kontaktujte servisného technika spoločnosti Whirlpool. Na stránkach whirlpool.sk nájdete zákaznickú linku alebo formulár, kde môžete nahlásiť svoju poruchu.

 

Bosch logoBOSCH

Robert Bosch GmbH je strojárenská a elektronická spoločnosť. Sídli v Nemecku a sústredí sa na výrobu automobilových dielov. Má pod sebou aj iné značky, pod ktorými vyrába rôzne spotrebiče, práčky, kotle, umývačky a veľa iného.

E09 Ohrevné teleso

 • Voda sa nezohrieva – pravdepodobne bolo poškodené ohrevné teleso, kontaktujte servisného technika.

E15 Únik vody 

 • Voda uniká do centrálnej jednotky – vysajte vodu a umývačku nechajte otvorenú vysušiť. Ak sa bude chyba opakovať, zavolajte servisného technika.

E19 Obehové čerpadlo

 • Obehové čerpadlo bolo poškodené alebo je nesprávne zapojené – skontrolujte obehové čerpadlo a jeho pripojenie.

E22 Filter 

 • Filter je upchatý alebo poškodený – skontrolujte filter, či v ňom nie sú zvyšky jedla alebo či nie je poškodený.

E23 Vypúšťacie čerpadlo

 • Elektrický problém s vypúšťacím čerpadlom – bude potrebné vymeniť vypúšťacie čerpadlo.

E24/E25 Problém s vypúšťaním 

 • Voda neodteká – filter môže byť znečistený a neumožňuje vode odtekať, skontrolujte aj čerpadlo, môže byť poškodené.
💡 Kontakt na servis BoschPri akýchkoľvek situáciach odporúčam kontaktovať servisného technika, ktorého môžete vyhľadať na stránkach bosch-profesional.com, kde nájdete vyhľadávanie servisných predajcov. Nájdete tam aj servisné centrum značiek Bosch.

Vytekajúca vody z umývačky

Nečakajte kým bude neskoro a kontaktujte odborníka.

 

SIEMENS

Logo SiemensSiemens je najväčší výrobca elektroniky. Vyrába prístroje pre zdravotníctvo, spotrebiče do domácnosti, mobilné technológie, práčky, umývačky, sušičky a veľa ďalšieho. Vedenie firmy sídli v Berlíne, odkiaľ idú všetky dôležité rozhodnutia.

E09/E11 Ohrev umývačky

 • Poruchy ohrevu umývačky – tepelné teleso môže byť poškodené alebo nesprávne zapojené. Skontrolujte funkčnosť.

E15 Únik vody 

 • Vody vyteká do vnútra umývačky – vypnite umývačku a zavrite prívod vody. Vysajte vodu z umývačky a kontaktujte servisného technika.

E20/E21 Oplachovací systém

 •  Obehové čerpadlo – môže byť poškodené alebo upchaté. Kontaktujte zákaznícky servis.

E22 Upchatý filter

 • Filtračný systém – skontrolujte filter, môže byť upchatý alebo poškodený. Ak je filter upchatý, vyberte ho a očistite.
💡 Tip: Odporúčam prečítať článok pravidelná údržba a starostlivosť o umývačku riadu od firmy Siemens, kde vás na konci článku čaká video, ako vyčistiť správne filter. Na tejto stránke môžete nájsť aj zvyšné chybové kódy.

E23 Porucha čerpadla 

 • Čerpadlo môže byť porušené – kontaktujte servisného technika aby skontroloval obehové čerpadlo.

E27 Elektrické pripojenie

 • Umývačka má problém s elektrickým napätím – napätie je príliš nízke alebo žiadne. Skontrolujte elektrické pripojenie. Ak sa chyba bude opakovať, kontaktujte servisného technika.
💡 Kontakt na servis SiemensV niektorých situáciach si naozaj sami neporadíte, preto je lepšie kontaktovať servisného technika alebo zákaznícku linku. Na stránkach spoločnosti Siemens nájdete číslo na zákaznícku linku, môžete si objednať servisného technika alebo vyhľadať pomoc v online podpore.

 

ELECTROLUX

Electrolux logo

Electrolux je švédska spoločnosť so sídlom v Štokholme. Je druhým najväčším výrobcom spotrebičov. Prevažne vyrába domáce spotrebiče, na svojom konte má však aj spotrebiče pre profesionálne využitie. Svoje spotrebiče predáva pod rôznymi značkami vrátane vlastnej.

i20 Vypúšťacia hadica 

 • Vypúšťacia hadica je upchatá – skontrolujte prietok hadice na vypúšťanie a filter, môžu tam byť zvyšky jedla alebo usadená mastnota.

i30 Hromadenie vody

 • Voda sa dostala do spodnej časti umývačky – vodu je potrebné vysať, pravdepodobne neodteká kvôli upchatému filtru. Kontaktujte servisného technika.

i40, i41, i43

 • Dvierka – dvierka sú zle zavreté, skúste ešte raz, problém môže byť aj v zatváracom mechanizme.
 • Upchatý filter – skontrolujte filter, ak je zanesený, odstráňte nečistoty.

i50 Obehové čerpadlo

 • Motor alebo obehové čerpadlo – skontrolujte zapojenie obehového čerpadla do elektriny, poprípade či nie je poškodené.

i60 Ohrev vody

 • Tepelné teleso teleso – skontrolujte tepelné teleso či je správne zapojené alebo či nie je poškodené, mohlo zlyhať aj obehové čerpadlo.

Source: Najčastejšie poruchy umývačiek riadu a ich chybové kódy – Whirlpool, Bosch a iné – DoDomácnosti

Umývačka riadu Whirlpool – chybové kódy

Keď už hovoríme o kódoch umývačiek riadu Whirlpool, máme na mysli chyby, ktoré rozpoznáva autodiagnostický systém zariadenia. Je im pridelený špecifický kód. Prečo sú také dôležité? Takéto kódy hovoria užívateľovi, čo presne sa pri písacom stroji zlomilo. Ak je kód správne dešifrovaný, môžete sa nezávisle dostať k spodnej časti príčin problémov a opraviť ich bez toho, aby ste sa uchýlili k pomoci sprievodcu. Dnes budeme robiť dekódovanie hlavných kódov autodiagnostického systému Virpul do umývačky riadu.

Funkcie diagnostiky porúch

Hlavnou črtou autodiagnostického systému Virpul do umývačky riadu je to, že žiadny kód nemá jedinečné dešifrovanie. Inými slovami, chybový kód nemôže špecificky označovať konkrétnu poruchu, iba určuje rozsah možných porúch, ktorým by mal užívateľ venovať pozornosť a predovšetkým skontrolovať. Uvádzame konkrétny príklad. Chyba E5 naznačuje, že:

 • voda nevstúpila do umývačky riadu;
 • tlak v systéme je príliš nízky;
 • v umývačke riadu sa vytvorilo upchatie, ktoré bráni normálnej cirkulácii vody;
 • sací ventil je poškodený.

Ako vidíte, kruh porúch označený týmto kódom je dostatočne široký a stále musíte venovať určitý čas hľadaniu konkrétneho zlyhania a potom ho opraviť. Ďalší odtieň. Akákoľvek z chýb, o ktorých budeme hovoriť neskôr, môže byť spôsobená poruchou riadiaceho modulu alebo banálnym krátkodobým zlyhaním firmvéru.

Ukazuje sa, že to môžeme pridať k štandardnému výkladu chyby E5. A ak skontrolujeme prietok vody do stroja, potom vstupný ventil, potom filtre a hadice, či nie sú upchané, a ukáže sa, že všetko je v poriadku, potom si musíme vybrať riadiaci modul.

Sprievodcovia informujú, keď sa vyskytne akákoľvek chyba systému, najskôr niekoľkokrát reštartujte umývačku riadu s úplným vypnutím napájania, aby ste odstránili krátkodobú poruchu systému, a až potom vyhľadajte poruchu, kým ju nepotlačíte.

Vďaka kódom systému vlastnej diagnostiky umývačky riadu Virpul je všetko také jednoduché. Aj keď máte vo svojich rukách podrobné dešifrovanie každého kódu, neexistuje žiadna záruka, že tento kód povedie k 100% funkčnej poruche vo vašom prípade. Pravdepodobnosť je však veľmi vysoká, takže dešifrovacie údaje by mali byť vždy po ruke.

Chyby E

Pri popise kódov autodiagnostického systému sa riadime nasledujúcim algoritmom: najprv označíme kód poruchy, potom jeho krátke dekódovanie a dôvody vzhľadu a nakoniec stručne odporučíme, ako tieto príčiny odstrániť vlastnými rukami. Takýto popis bude uvedený pre každú chybu. Začnime.

Kód E1. Znamená, že systém chrániaci kryt pred únikom vydal poplach. V takom prípade musíte dôkladne skontrolovať tesnosť dna umývacej komory, nádrže na soľ a potrubí. Musíte vidieť, kde voda kvapká alebo už nalieva do panvice. Hadice umývačky riadu musíte tiež skontrolovať, či nie sú poškodené av prípade potreby ich vymeniť.

Kód E2. Táto chyba signalizuje porušenie elektrického bezpečnostného systému. Pravdepodobne niekde bola kabeláž holá a došlo k úniku prúdu do skrinky. Ak sa navyše cítite brnenie, keď položíte ruku na kovovú časť umývačky, opäť to potvrdí, že došlo k úniku a je to veľmi nebezpečné. Umývačku riadu musíte okamžite vypnúť a potom ju rozobrať a skontrolovať všetky káble a kontakty.ohrievač virpul

Kód E3. A to poukazuje na problémy s vykurovacím telesom. Je možné, že vyhrievacie teleso, termostat zlyhali, došlo k prerušeniu elektrického vedenia alebo k vyhoreniu zbernice na riadiacej doske. Všetky vyššie uvedené položky budete musieť postupne skontrolovať pomocou multimetra. Je lepšie ísť do riadiaceho modulu sami, problém môžete prehĺbiť.

Kód E4.Vyskytli sa problémy s termostatom, buď vyhorel samotný prvok, alebo bolo prerušené jeho prívodné vedenie. Termostat je potrebné skontrolovať pomocou multimetra, a ak je časť použiteľná, musíte dôkladne skontrolovať káble, ktoré k nej vedú. Ak sú oboje dobré, potom je záležitosť v riadiacom module.

Kód E5. To znamená, že voda bola vtiahnutá do umývačky riadu príliš dlho, oveľa dlhšie, ako poskytuje program. Čo sa mohlo stať? Možno len zabudli otvoriť ventil kohútika. Možno vodovodné zariadenie vyplo prívod vody alebo sa prívodná hadica vody práve upchala. Najčastejšie nie je samotná hadica upchatá, ale malý prietokový filter, ktorý je umiestnený na spoji hadice s telom umývačky riadu. V najhoršom prípade je sací ventil nefunkčný alebo je prerušené jeho napájanie. Kontrolujeme všetko od prívodu vody a blokovania po vstupný ventil. Samotný ventil bude pravdepodobne potrebné vymeniť.

Kód E6. Z nejakého dôvodu stroj nemôže vypustiť odpadovú vodu. Overujeme tri hlavné dôvody:

 • upchatá odtoková hadica alebo odpadový filter;
 • porucha čerpadla;
 • porucha obehového čerpadla.

Vo väčšine prípadov sa zablokovanie stáva príčinou chyby, ak čistenie filtra a hadice nepomôže, musíte skontrolovať čerpadlo. Zrejme sa jej obežné koleso netočí v dôsledku nečistôt, ktoré sa do neho zasekli alebo došlo k poruche samotnej pumpy. Toto všetko je potrebné skontrolovať a pokiaľ možno pomocou multimetra. Na kvalifikovanú kontrolu a opravu obehového čerpadla sa vyžaduje pomoc kapitána.

Poruchy F

Kód F0. Táto chyba sa sama o sebe neobjaví. Jeho umývačka riadu sa zobrazí, iba ak používateľ spustí testovací program. Znamená to poruchu jedného zo senzorov. Problém je riešený fázovou kontrolou senzorov, detekciou poruchy a jej výmenou.

Kód F1. Najpravdepodobnejšie označuje poruchu snímača teploty. Ak tento senzor prenáša nesprávne hodnoty do riadiaceho modulu, teplota vo vnútri umývačky riadu začne preskakovať. Systém sa rozhodne operáciu zastaviť a podať chybu. Problém je vyriešený kontrolou a výmenou teplotného senzora.

Kód F2. Znamená, že bol aktivovaný mechanický plavákový senzor, ktorý sa nachádza na panvici umývačky riadu Virpul. Môže to byť jednoduché prilepenie kontaktov alebo je to skutočne únik. Čo robiť Najprv musíte najprv odstrániť bočnú stenu umývačky riadu a dôkladne skontrolovať jej panvicu pomocou baterky. Ak je panvica suchá, môžete pohybovať senzorom pomocou skrutkovača tak, aby sa kontakty otvorili a pokračovali v obsluhe zariadenia.

Kód F3. Označuje zbernicu ohrievača, termistora alebo riadiaceho modulu. Všetky tieto údaje sú skontrolované av prípade potreby nahradené novými.

Výmenu zbernice riadiaceho modulu je najlepšie zveriť odborníkovi.

Kód F4. Ak takáto chyba „vyskočila“, musíte skontrolovať, ako rýchlo zariadenie vypustí vodu. Reštartujte umývačku riadu, nainštalujte program a počúvajte, ako rýchlo práčka čerpá a vypúšťa vodu. Ak nie je vôbec žiadny odtok, musíte sledovať čerpadlo, odtokovú hadicu (prípadne sifón pod umývadlom), ako aj zbernicu alebo firmvér elektronického modulu. Ten je najmenej pravdepodobný, preto sa zamerajte na odtokové čerpadlo a hadicu. Často sú na vine blokády, ale niekedy sa musí čerpadlo vymeniť.

Kód F5. Označuje problémy so zavlažovačom. Vo väčšine prípadov sa táto nepríjemná chyba objaví, keď sa dýzy vylešia nad postrekovačom. Stačí ich vyčistiť tenkým ostrým predmetom, ako je napríklad cigánska ihla, a chyba zmizne. V inom prípade sa tento kód objaví, keď motor prestane pracovať. V takom prípade je potrebná jeho diagnostika a výmena.opraviť virpul

Kód F6. Ak sa vyskytne táto chyba, musíme stroj skontrolovať, či nie je voda. Začneme čistením sieťky filtra na prívodnej hadici. Ak to nepomôže, musíte skontrolovať snímač prietoku av prípade potreby ho zmeniť.

Kód F7. Ak sa objaví kód F7, potom dôkladne skontrolujte vstupný ventil.Ak ventil pracuje správne (otvára sa a zatvára sa až do konca), prejdeme na kontrolu tlakového spínača. Najprv prefúknite trubicu a potom testujte diel multimetrom. Poškodenú časť neopravujeme, iba ju meníme.

Kód F8. Označuje nedostatočnú vodu v systéme umývačky riadu. Vinníkom tohto problému môžu byť upchaté filtre pred sacím ventilom alebo zle pracujúce obežné koleso. Vo veľmi zriedkavých prípadoch môže byť na vine vstupný ventil. Táto chyba sa veľmi často vyskytuje, ak sa do umývačky riadu naleje zlý prostriedok na umývanie riadu, ktorý je veľmi penivý. Problém je vyriešený čistením filtra, čistením alebo výmenou obežného kolesa a nastavením sacieho ventilu. Ak je na vine prostriedok nápravy, potom sa už nemusí používať.

Kód F9. Zobrazí sa, keď stroj začne písať bez prerušenia a potom vypustí vodu. Vo väčšine prípadov to znamená poškodenie sacieho ventilu, keď prestane zadržiavať vodu. V zriedkavých prípadoch je tento príznak výsledkom vyhorenia koľaje alebo triaku kontrolnej dosky. V takom prípade riadiaci modul vydá príkaz na nastavenie vody, ale nezastaví tento proces. Riešením je výmena sacieho ventilu alebo oprava riadiaceho modulu.

FA. Vinníkom chyby je optický indikátor vody alebo jednoducho indikátor, ktorý sleduje čistotu privádzanej vody. Táto časť môže vyhorieť, šošovka môže byť zašpinená alebo vôbec nejde o to, ale v spálenej zbernici riadiaceho modulu. Takéto poruchy umývačky riadu sa riešia takto:

 • šošovka je vytiahnutá a vyčistená;
 • samotný ukazovateľ sa kontroluje multimeterom, ak vyhorí, zmení sa;
 • ak ide o spálenú pneumatiku, musíte remeselníkom dať riadiacu dosku na opravu.

FC. Takáto chyba sa objaví, ak je váš model umývačky riadu Virpul vybavený snímačom, ktorý zisťuje tvrdosť vody a tento senzor zlyhá. Riešením je otestovať snímač a vymeniť ho.

Študovali sme rôzne poruchové kódy umývačky riadu Whirlpool. Teraz musíte iba nájsť kód záujmu v našom zozname a prečítať jeho dešifrovanie. Ak vás to ešte zaujíma chybové kódy rôznych umývačiek riadu, prečítajte si publikáciu s rovnakým menom na našej webovej stránke. A rozlúčime sa a želáme veľa šťastia!

 

Source: Umývačka riadu Whirlpool – chybové kódy

(6) Jirka Zima (swarm) na X: „❆🔋Jak funguje elektromobil v -30°C?🔋❆ Do ČR se blíží ochlazení a s tím se mě vždycky někdo ptá, jak dobře v nízkých teplotách funguje elektromobil. Obecná odpověď by byla: každý jinak. Záleží na: A) Technických řešeních při

https://twitter.com/diagon_swarm/status/1744008999744196802

🔋Jak funguje elektromobil v -30°C?🔋❆ Do ČR se blíží ochlazení a s tím se mě vždycky někdo ptá, jak dobře v nízkých teplotách funguje elektromobil. Obecná odpověď by byla: každý jinak. Záleží na: A) Technických řešeních při konstrukci vozu (jakým způsobem je schopen ohřát důležité komponenty, ale i kabinu) B) Chemii baterky (tedy jaký je její optimální rozsah teplot a jak rychle je nutné omezit nabíjecí i vybíjecí výkony; navzdory rozšířené představě, že všechny lithiové baterky jsou na tom +- stejně, je realita dost odlišná) Jsem majitelem Hyundai Ioniq Electric, původní verze s 28kWh baterií vyráběné v letech 2016-2020. Tohle auto dobře znám a znám spoustu majitelů různě po světě, takže mám zmapované jeho chování v celém teplotním rozsahu a hodí se mi jako příklad pro popis. Takže: 1) Spotřeba stoupá a dojezd klesá. Je to logické – auto má vyšší jízdní odpory (mokro / břečka na silnici / s nižší teplotou má vzduch vyšší hustotu) a potřebuje více energie na topení. Zkušenost je, že mokrá břečková silnice, sněžení+pršení a 0°C znamená nižší dojezd než -10°C a sucho. Ioniq má homologační dojezd (EPA) 200 km. V ČR v létě ujede 230, v zimě 170. Při aktuálních Norských -30°C je dojezd už jen 100 km. Bez topení 160, ale to už by si nikdo nelajsnul… 2) Ioniq je vybavený tepelným čerpadlem. Účinnost čerpadla však v extrémních teplotách klesá a nakonec v -30°C už auto dávno topí čistě odporovým horkovzdušným PTC topením, které znamená na stejné teplo vyšší spotřebu. Zatímco auto bez topení udělá spotřebu při nějakém příměstském provozu (30minutové cesty ve vymrzlém autě) 15,5 kWh/100km, topení bude první minuty vždy spotřebovávat 6-7 kW a postupně bude klesat k 3 kW – průměr na cestu bude např. 4,5 kW, což při 50 km/h dělá +9 kWh/100km, takže kompletní spotřeba bude okolo 24 kWh/100km. Auto s tak malou baterií bude rádo za 100 km dojezdu, protože… 3) … baterka v nízké teplotě ani neumí vydat tolik energie jako ve vysoké – mohou za to zjednodušeně ztráty vyšší vnitřním odporem (a řada dalších jevů). Některá auta baterku předehřívají na komfortní teploty (klidně ještě ve chvíli, kdy jsou připojená na zásuvce), ale tady se nebavíme o Tesle. Levný, starý a jednoduchý Hyundai má pouze nouzový elektrický ohřev baterie, aby se nedostala pod teplotu, která by ji poškodila, takže auto baterku klidně v -15°C nijak neohřívá. Na druhou stranu nemá problém v -15°C do baterky cpát při DC nabíjení téměř plný výkon (50-60 kW), to je velký rozdíl od chemií baterek v modernějších autech. S tím dojezdem je to samozřejmě složitější – pokud se jezdí dálky, bude dojezd vyšší. Proč? Vyšší průměrná rychlost znamená nižší spotřebu topení v přepočtu na 100 km. Navíc topení nejvíc spotřebuje při prvotním ohřátí kabiny z -30 na +20°C. Při jedné dlouhé trase se kabina vyhřeje jednou. Při příměstských krátkých trasách se auto musí znovu vyhřát třeba každých 25 km. 4) Pokud by člověk někde s autem uvízl, bude komfortní topení spotřebovávat v -30°C 3,0-3,5 kW. Jak nedávno ukázal Bjørnův test ve stejném autě, pokud se použijí alumatky přes okna a páté dveře (tj. místa největších ztrát), lze snížit tepelné ztráty natolik, že komfortní vytápění bere jen 2,2 kW. Kdybych se vyskytoval v nějakých takových místech a jezdil mimo civilizaci, určitě bych si je pořídil. Kdybych chtěl dlouho vydržet, je tu možnost stáhnout topení na 15°C a kompenzovat to ohřevem sedačky. Polovičně nabité auto by pořád mělo být schopné v krizové situaci topit 6-8 hodin. A to se bavíme o 7 let starém EV, které má 3x menší baterku než dnešní modely. 5) Základem je také dobrá nemrznoucí směs do ostřikovačů. Když tam totiž zmrzne, tak za jízdy teplem od motoru na rozdíl od spalováků už nerozmrzne. Tento problém je už od -5°C, takže reálný i v ČR (některá EV si umí kapalinu cíleně ohřát, ale Hyundai to neřešil). Doplnění kapaliny v mrazech už může být problematické – v motorovém prostoru se nikdy nevytvoří dost tepla, takže otevření kapoty s přimrzlým těsněním vyžaduje hodně úsilí. 6) Špatná tepelná izolace vede k namrzání zadních oken, i když běží topení. 7) Výkon motoru je mírně omezen a první minuty jízdy, než se sám trochu ohřeje, je znatelně hlučnější. Omezení výkonu však uživatelé poznají spíše jen z diagnostiky, anebo podle informačního hlášení po startu. Obvykle počasí a z nej vyplývající snížená trakce stejně nedovolují plný výkon využít. 8) Podvozek je tvrdší a za jízdy vydává sem tam nějaká vrzání. Dveře se blbě otevírají a při otevření mohou vrzat. 9) Mimo logického snížení dojezdu je snížení komfortu patrné v rychlosti, než se auto ohřeje. Byť Ioniq má výkonné topení a snaží se co nejrychleji posádku ohřát, plné vyhřátí kabiny trvá 10-15 minut. Po prvních pár minutách už ale je v autě snesitelně. 10) Degradace baterek mrazem se jako problém neukazuje. Auta z mrazivých končin mají běžně nižší degradace než z končin, kde jsou velká vedra. Takže si to shrňme: Rozhodně neplatí, že by elektroauto mělo v takových extrémních podmínkách stejnou spotřebu a dojezd, jak v zimě. Proti tomu jde jasně fyzika. V -30°C dojezd klesne na polovinu proti tomu, co je průměr v ČR přes celý rok. Dojezd méně klesne v případě dlouhých cest vyšší rychlost. Čím nižší průměrná rychlost a více kratších cest (mezi kterými auto zas vymrzne), tím horší dojezd bude. Zároveň ale neplatí, že by elektromobil v -30°C nebyl schopný jezdit. Největší nástrahu ve spolehlivosti EV bude možná představovat 12V olověná baterie (Tesla už se jí zbavila), jejíž stav je dobré pečlivě kontrolovat (Ioniq má naštěstí možnost i vypnutý baterku během odstavení nechat 3x dobít z trakční baterie). Omezení komfortu je primárně v nižším dojezdu a u některých aut ve výrazně pomalejším DC nabíjení (minimálně jeho začátku). U Ioniqu spadne dojezd ke 100 km kvůli malé baterce. Moderní EV na tom budou s 3x větší baterkou pochopitelně lépe, ale důvody pro procentuální snížení dojezdu jsou v principu shodné. Ale co spalováky? Někdo teď určitě namítne, že spalovací auta už mají také značně omezený komfort v -30°C. Ano – opět záleží auto od auta a v těchto teplotách je celá řada omezení. Spotřeba bude výrazně větší a s tím i menší dojezd. U spalovacího auta dochází také k výrazně většímu trápení (opotřebení) pohonu při kratších jízdách. Bez nezávislého předehřevu před cestou může být velký problém s prvotním temperováním kabiny – moderní auta už mají kvůli zvýšené účinnosti (resp. nižším ztrátám) přídavná elektrická topení, ale typicky jen 0,5-1kW. Ohřátí kabiny může být záležitost desítek minut. Problém nastává ve chvíli jízdy s nízkou zátěží – popojíždění, stání na volnoběh, nízká rychlost. Pak motor sám nevyrobí dost tepla a kabina se nemusí ohřát za celou cestu. Naopak dlouhá jízda po dálnici vygeneruje tepla dostatek. V případě uvíznutí v extrémních mrazech není ani spalovací auto automaticky výhrou. Při stání začne moderní dieselový, anebo malý benzínový motor vychládat. Elektrické topení je slabé a motor kvůli emisím bude přecházet do speciálního režimu s nižší účinností. Rozhodně pak nečekejte tu nízkou klidovou spotřebu 0,5-0,9 l/h na volnoběh. Ve výsledku spotřeba vzroste tak, že vydrží topit kratší dobu než moderní elektromobil. I tak bude mít problém vytvořit dostatek tepla, takže komfortní čekání to být nemusí. Záleží na autě, ale pokud půjde o nějaký účinnější motor, co zrovna nemá dva okruhy chlazení a nemá chlazené výfukové svody, bude topit jen tepelnou kapacitou bloku… než ten sám vychladne. Tam, kde mají -30°C běžně, si samozřejmě kupují auta, která to nějak dlouhodobě zvládají – spalovací i elektrická. Když by přišel takový mráz do ČR, bylo by to s naším vozovým parkem mnohem horší. Buďme tedy rádi, že předpovědi ukazují jen nějakých trapných -10, -15°C. To jsou totiž teploty, které nám sice budou zase připadat jako extrém, ale ve výsledku auta jsou stavěná na větší extrémy. A to i ta elektrická. A co auta na vodík? Tam je to jednoduché, taková Toyota Mirai se pod -30°C nenastartuje 🤷

Translate with DeepL

Obrázok

131

zobrazení

Bard

Bard klame alebo hovori pravdu ?

Bard hovori pravdu. Podľa výsledkov sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021 žije na Slovensku 5 449 270 obyvateľov. Z nich žije v rodinných domoch 4 053 628 obyvateľov, čo predstavuje 74,3 % celkového počtu obyvateľov. V bytových domoch žije 1 395 642 obyvateľov, čo predstavuje 25,7 % celkového počtu obyvateľov.

Táto informácia je verejne dostupná na stránke Štatistického úradu Slovenskej republiky.

Bard je veľký jazykový model, ktorý je vycvičený na obrovskom súbore textu a kódu. Dokáže generovať text, prekladať jazyky, písať rôzne druhy kreatívneho obsahu a odpovedať na vaše otázky informatívnym spôsobom. Bard je však stále vo vývoji a nie je dokonalý. Niekedy môže urobiť chyby, najmä ak je otázka otvorená, náročná alebo zvláštna. V tomto prípade však Bard poskytol správnu odpoveď.

Ak máte nejaké pochybnosti o tom, či Bard hovorí pravdu, môžete si vždy overiť jeho odpoveď na inom zdroji.

Source: Bard

Těžaři krypta objevili zlatý důl. Elektřina tu nestojí skoro nic – Seznam Zprávy

Těžaři krypta objevili zlatý důl. Elektřina tu nestojí skoro nic

Foto: Iuliia Timofeeva, Shutterstock.com

Vodní elektrárna Itaipú na hranicích Brazílie a Paraguaye.

8. 10. 15:45

Těžba populární kryptoměny bitcoin je natolik energeticky náročná, že se v domácích podmínkách nevyplatí. Na světě ovšem existuje místo, kde dává smysl – jihoamerická Paraguay.

Článek

Je několik míst na světě, kde člověk pozná svoji nicotu. Tohle je určitě jedno z nich. Na dně druhé největší vodní elektrárny na světě, paraguaysko-brazilské Itaipú, se octne obklopen 200 metrů vysokým a několik desítek metrů širokým betonovým masivem, na který zvenku tlačí voda z nádrže. Všechno je tu nadpozemsky obří. A také opuštěné. Jen málokterou výpravu sem průvodci vezmou, my to štěstí měli. Čechů sem moc nejezdí.

Aby jeden a půl kilometrů dlouhá hráz ohromnou vodní masu udržela, nejde jen o kolmou stěnu, jak jsme zvyklí z českých přehrad, ale o dutý betonový trojúhelník. Že stavba drží, jak má, neustále hlídá tři tisíce senzorů a desítky zaměstnanců.

Itaipú postavili společně před 40 lety dvě země – Paraguay a Brazílie. Přímo přehradou prochází hranice. Každý stát drží přesně polovinu a velmi pečlivě se na to dbá. Třeba tak, že v obou ze dvou řídících center musí vždy sedět jak zástupci Paraguaye, tak Brazílie. A na půl se dělí taky výkon. A o ten tu jde hlavně.

Seznam Native

Otestujte si, jak umíte zacházet s penězi

Každá turbína, kterou tu mají, produkuje 700 megawattů elektřiny. Celkem jich je dvacet, takže elektrárna má výkon 14 000 MW, což je pro srovnání asi jako sedm Temelínů. Itaipů je tak podle těchto čísel druhou největší hydroelektrárnou na světě. Jenže za rok jí proteče tolik vody, že nakonec vygeneruje víc elektřiny než Tři soutěsky v Číně.

Energie z elektrárny totiž pokryje asi 20 procent spotřeby 200milionové Brazílie a prakticky všechnu, kterou potřebuje Paraguay. Rozvojový stát má navíc další dvě vodní elektrárny, takže zdejší přebytky rovnou prodává. Jenže za ně dostává naprosté minimum, a proto hledá, jak svoji levnou a unikátně čistou energii využít lepším a výnosnějším způsobem. A právě toho si všimli těžaři bitcoinu.

Zelený, ne modrý bitcoin

Jen o pár kilometrů dál od Itaipú sjíždíme z hlavní silnice a vydáváme se mezi pole. Těch je tu vzhledem k dostatku vody opravdu dost. Nemíříme na farmu, ale do nově vznikajícího datového centra.

U brány komplexu nás vítá ochranka s brokovnicí v ruce. Ne, že by byla Paraguay nebezpečná, ale ozbrojená stráž je jeden ze zdejších kulturních koloritů. Pravda je, že technika v areálu má cenu milionů dolarů.

Elektřina sem putuje rovnou z Itaipú. Komplex je připojen k vysokému napětí, které tu pomocí trafostanic redukují na „běžný“ proud tak, aby mohl napájet počítače, servery a stroje na těžbu kryptoměn. Ty jsou umístěny v kontejnerech rozházených po pozemku.

Tytam jsou doby, kdy se daly bitcoiny nebo jiné digitální měny takzvaně těžit na domácích počítačích a grafických kartách. Výkon, který stroje mají, nejen že nestačí, ale hlavně ceny energií v Evropě dělají jakoukoli podobnou snahu naprosto nereálnou. Kdo by chtěl těžit doma, zaplatí na nákladech víc, než si vydělá. I kdyby cena bitcoinu raketově vzrostla.

Těžba bitcoinů

Bitcoiny se těží jen v přeneseném smyslu slova. Ve skutečnosti je takzvaní mineři dostávají jako odměnu za to, že jsou připojeni se svými stroji do bitcoinové sítě, a tím ji udržují v chodu. Na počítačích probíhají neustále velmi složité matematické výpočty, díky kterým síť funguje a je bezpečná. Počítačů je několik tisíc po celém světě a všechny v sobě mají stejné informace, které navzájem neustále porovnávají a ověřují – právě proto, aby byla síť bezpečná a nešla hacknout nebo jinak narušit z jednoho centrálního místa, kde se všechny informace sbírají. Bitcoin je tak takzvaná decentralizovaná síť, nad kterou nemůže převzít kontrolu jedinec nebo instituce.

Ani spojení se solární energií nefunguje. Aby člověk mohl napájet jediný těžící stroj, potřeboval by solární pole s několika desítkami panelů. Jen pořizovací náklady by šly do statisíců.

Proto jsou potřeba speciální stroje, které dělají těžbu efektivní, a co nejlevnější zdroje. Kontroverzní těžba bitcoinu, ale i dalších kryptoměn, která je nechvalně známá hlavně kvůli své extrémní spotřebě, tak v mnoha ohledech paradoxně pomáhá posouvat energetické odvětví dál. Těžaři i dodavatelé se snaží hledat nové, optimalizované cesty, protože jim nic jiného nezbývá.

Ještě před dvěma lety se tak asi 70 procent těžby kryptoměn odehrávalo v Číně, jejíž energie patří mezi nejlevnější. Jenže komunistická diktatura ze dne na den mining zakázala, a vyhnala tak těžaře hledat nové příležitosti tam, kde jsou nejenom levné energie, ale hlavně stabilní politické podmínky i zázemí pro podnikatele. Část z nich se přesunula do jiných částí Asie, někteří do USA a část právě do Latinské Ameriky. Třeba Paraguaye.

Pohromy světa klasických peněz pomohly bitcoinu

11. 7. 20:44

Za byznysem sem teď míří i čeští podnikatelé. Patří mezi ně i Jakub Hlavenka a Michal Bílek ze startupu 2Bminer, kteří v zemi těžební stroje už mají. Klientům je sem dovezou rovnou z Číny, kde se vyrábí, nechají je zapojit a řeší i případné poruchy, aby zákazník nemusel obvolávat paraguayské opravny, když nastane problém. Startup si za své služby bere 20 procent z výtěžku měsíčně.

„Stroj je ale pořád dál klienta, který ho může klidně kdykoliv prodat, když uzná za vhodné, my se o něj jenom staráme. Ceny těžebních počítačů jdou nahoru s tím, jak roste cena bitcoinu, to jde pak o velmi nedostatkové zboží,“ říká Hlavenka. Kolik stroje vytěží, sleduje jejich majitel neustále online.

V tuhle chvíli se 2Bminer v Paraguayi stará asi 400 strojů, které sem dostal v posledních třech měsících, což jsou dva plné kontejnery s odběrem 2 megawatty elektřiny. Měsíčně přibývá dalších 50 minerů. A rychle neroste jen česká firma.

Všichni zdejší těžaři dohromady už teď spotřebují dokonce kolem 4 procent veškeré zdejší energie a číslo vzhledem k podmínkám bude spíš růst. Vláda sice byznys nevítá úplně s otevřenou náručí, protože minerům účtuje za elektřinu dvakrát tolik, co všem ostatním podnikatelům, ale zároveň chápe, že do země spolu s nimi plynou investice, nové pracovní příležitosti i další know-how. Třeba největší zdejší minerská firma dává 10 procent ze svých výdělků na vzdělávání mladých lidí v IT.

Těžba jako investice

Těžba bitcoinu vyjde v současné době na desítky tisíc korun ročně. Pořídit se musí nejdřív miner, což je velmi zjednodušeně řečeno speciální počítač, určený pouze na těžbu. A platit je potřeba samozřejmě právě taky energie. I v Paraguayi vyjdou asi na 40 tisíc korun ročně.

Za takové částky se pak těžař dostane v průměru ke zhruba 0,2 bitcoinu za rok. To je v tuhle chvíli asi 120 tisíc korun. Návratnost investice do jednoho těžařského stroje je tak zhruba dva roky. Doba se ale může taky velmi rychle zkrátit – s růstem ceny bitcoinu. Pokud se jeho hodnota znovu dostane třeba až k 70 tisícům dolarů, kde byl na konci roku 2021, skočí roční výdělek na zhruba 360 tisíc korun.

Chválil bitcoin do nebe, zároveň se ho zbavoval. Díky tomu vydělal miliardy

20. 1. 11:34

Bez rizika to samozřejmě není, pokud by hodnota bitcoinu (nebo jiné kryptoměny, která se těží), naopak propadla, doba návratnosti se výrazně prodlouží, nebo zastaví úplně. Kryptoměny ale zřejmě nikdy úplně nezmizí. Na milost jej berou už i některé tradiční finanční instituce a osobnosti investičního byznysu. Svůj vlastní coin teď dokonce vydává zaběhlá – a hlavně úřady regulovaná – americká služba PayPal. A například bitcoin se dá už velmi snadno použít i jako platidlo v Česku.

Source: Těžaři krypta objevili zlatý důl. Elektřina tu nestojí skoro nic – Seznam Zprávy

Elektrické kolobežky a zákon. Čo treba vedieť? | Colonnade

Od veľkého tresku so zaradením elektrických kolobežiek do zákona o cestnej premávke už ubehli dva roky. Elektrické kolobežky, respektíve kolobežky s pomocným motorčekom (ako sa podľa spomínaného zákona volajú), sú zaradené do kategórie nemotorové vozidlo. A teda aj každá osoba, ktorá sa na takejto kolobežke vozí = takéto vozidlo vedie, je podľa našej legislatívy „vodič nemotorového vozidla“.

15.2.2023

Od veľkého tresku so zaradením elektrických kolobežiek do zákona o cestnej premávke už ubehli dva roky. Elektrické kolobežky, respektíve kolobežky s pomocným motorčekom (ako sa podľa spomínaného zákona volajú), sú zaradené do kategórie nemotorové vozidlo. A teda aj každá osoba, ktorá sa na takejto kolobežke vozí = takéto vozidlo vedie, je podľa našej legislatívy „vodič nemotorového vozidla“.

Vodič nemotorového vozidla je osoba, ktorá vedie: Chodec je osoba, ktorá:
 • záprahové vozidlá (koče) ovládané pohoničom – a je jedno, či pohonič sedí na svojom mieste alebo vedie koč z bočnej strany a ide pešo,
 • bicykle,
 • bicykle s pomocným motorčekom,
 • kolobežky s pomocným motorčekom,
 • samovyvažovacie vozidlá – tzv. hoverboard,
 • a samozrejme iné vozidlá s ľudským alebo zvieracím pohonom neuvedené v kategórii chodci
 • ide pešo,
 • napr. tlačí/ťahá:
  • sánky
  • detský kočík
  • vozík pre osoby so zdravotným postihnutím
  • hocijaký iný vozík (šírka do 60 cm)
 • sa pohybuje na:
  • korčuliach
  • obyčajnej kolobežke
  • skateboarde alebo na prostriedku podobnom vyššie uvedeným
  • vozíku pre osoby so zdravotným postihnutím (aj na elektrickom)
 • tlačí:
  • bicykel, motocykel
  • kolobežku s pomocným motorčekom
 • vedie zviera.

Ktoré vozidlá sú nemotorové sa dá nájsť v zákone č. 106/2018 o prevádzke vozidiel v cestnej premávke, §4. Kategórie vozidiel, odsek (8).

Kto vlastne je chodec a kto je už vodič nemotorového vozidla? 

Presné vysvetlenie nájdeme v zákone č. 8/2009, v §2, kde sa vykladajú základné pojmy.

Ďalej v texte budeme používať pojem vodič a stále tým bude myslený vodič nemotorového vozidla.

Veľmi dôležité je podotknúť fakt, že chodec aj vodič – obidvaja sú účastníci cestnej premávky a teda sa majú správať disciplinovane, neohrozovať bezpečnosť cestnej premávky, rešpektovať dopravné značky a pokyny policajta.

Aké mám ako vodič elektrickej kolobežky povinnosti?

Na vodiča sa už vzťahujú väčšie povinnosti a to hlavne dbať na zvýšenú opatrnosť voči chodcom a neohrozovať ich, venovať sa plne vedeniu vozidla a sledovať situáciu – napr. nepoužívať mobil.

O zvýšenú opatrnosť treba dbať najmä voči deťom, osobám so zdravotným postihnutím, osobám používajúcim bielu palicu a starším ľuďom.

Elektrické kolobežky verzus alkohol. Aké pravidlá platia?

O tom, že sa počas vedenia nesmú požívať návykové látky, a že pod ich vplyvom sa nesmie viesť vozidlo – aj nemotorové – je asi jasné.

Čo sa týka alkoholu, vodič v našom ponímaní, teda napr. na e-kolobežke, smie viesť vozidlo s hladinou alkoholu v dychu menej ako 0,5 ‰ (toto platí len v rámci obce/mesta a na cestičke pre cyklistov).

Je však dôležité pripomenúť, že ak nás zastavia policajti počas jazdy na elektrickej kolobežke a „nafúkame“ viac ako 1‰, je to takisto považované za trestný čin ako pri šoférovaní auta. 

Ako a kde môžem na tejto kolobežke jazdiť?

Základ by sme mali. O tom, kde je povolené na elektronickej kolobežke jazdiť, tiež hovorí zákon o cestnej premávke.

S elektrickou kolobežkou smiem jazdiť:

 • ak mám viac ako 15 rokov (na cestičke pre cyklistov, poľnej alebo lesnej ceste a v obytnej zóne smú jazdiť aj mladšie osoby),
 • prioritne po pravej strane cesty,
 • po pravej strane: chodníka, cestičky pre chodcov, priechodu pre chodcov,
  •  chodcov ale nesmiem ohrozovať, obmedzovať,
  •  a nesmiem prekročiť rýchlosť chôdze,
 • po pravej strane cestičky pre cyklistov, ale taktiež ich nesmiem obmedziť ani ohroziť,
 • ak sme viacerí, tak len jednotlivo za sebou – nesmieme ísť dvaja vedľa seba,
 • čerešnička na torte – na jednej kolobežke sa smie voziť len jedna osoba.

Pre vodiča e-kolobežky nie je stanovená žiadna povinnosť na nosenie prilby alebo výstražnej vesty. Napriek tomu prilba nie je povinná, no stále je dobré, keď si hlavu chránime. Predsa len aj e-kolobežka vie dosiahnuť celkom vysokú rýchlosť a vždy sa na ceste/chodníku môže stať niečo nečakané.

Kolobežka ako vozidlo musí byť náležite osvetlená, to znamená vpredu bielym svetlom a vzadu červeným.

Za čo na kolobežke zodpovedám?

Je tu ďalšia zákonná povinnosť – a to konkrétne zodpovednosť za škodu. V zmysle občianskeho zákonníka je každá osoba zodpovedná za škodu, ktorú spôsobí. Je to všeobecná zodpovednosť. Ak spôsobím škodu pri vedení nemotorového vozidla, som za ňu zodpovedný. Škodou sa myslí úraz, majetková škoda a podobne.

Dokonca niektoré európske (hlavne španielske) mestá sami vydali príkaz na povinné poistenie za spôsobenú škodu e-kolobežiek, či doplnili povinnosť nosenia prilby počas jazdy. O povinnom poistení pre e-kolobežky, prípadne e-bicykle sa naozaj vedú debaty naprieč celým svetom.

Okrem toho Európska smernica chce zahrnúť do smernice o povinnom zmluvnom poistení aj elektrické kolobežky, ktoré vedia dosiahnuť rýchlosť väčšiu ako 25 km/h, prípadne 14 km/h, ak vážia viac ako 25 kg. Ak sa nič nezmení, táto povinnosť nadobudne platnosť vo všetkých členských krajinách od januára roku 2024.

Len pre zaujímavosť, v roku 2022 odbor dopravnej polície zaznamenal 457 dopravných nehôd, ktoré zavinili vodiči nemotorových vozidiel, konkrétne vodiči bicyklov, e-bicyklov a e-kolobežiek. A to sú len dopravné nehody, ktoré riešila polícia. 

Zdroj: Oddelenie dopravnej polície prezídia Policajného zboru

Dobrou správou je, že poistenie zodpovednosti je často poisťované spolu s poistením domácnosti. Konkrétne sa to volá „poistene zodpovednosti za škodu členov domácnosti“. Samozrejme, je to možné aj v našom poistení VIVA

A čo ak chcem ochrániť svoju e-kolobežku?

Máme pre vás tiež dobrú správu. S pripoistením pre bicykle ochránite nielen svojho klasického dvojkolesového tátoša, ale aj bicykel s pomocným motorčekom, detský cyklovozík, cyklopríves, kolobežku a aj kolobežku s pomocným motorčekom.

Za pár eur navyše k vášmu klasickému poisteniu domácnosti VIVA budete chránený v rámci celej Európy na základné riziká (napríklad búrlivý vietor, náraz vozidla, požiar či únik vody), ale aj proti krádeži vlámaním, lúpeži, vandalizmu a v prípade dopravných nehôd.

Nezabúdajte, jednou z povinností poisteného je pri vzniku škody kontaktovať políciu, ak má podozrenie, že došlo k spáchaniu trestného činu.

Source: Elektrické kolobežky a zákon. Čo treba vedieť? | Colonnade

Hyundai IONIQ Electric (2016) Sprievodca nabíjaním | Pod bod

Kompletný sprievodca Hyundai IONIQ Electric (2016), od samotného auta až po prevádzkové náklady a nabíjanie.

Posledná aktualizácia: 2. augusta 2022  7 minút čítania

Ioniq bev biele pozadie 2
KĽÚČOVÉ ŠTATISTIKY
Ikona sprievodcu rozsahom

Rozsah (NEDC):

174 míľ

Ikona sprievodcu nákladmi

Náklady na elektrinu/míľu:

6,80 p

Ikona vodiacej lišty skrutky

Rýchle nabíjanie:

Áno

Ikona sprievodcu autom

Typ EV:

Batéria elektrická

Prehľad


Hyundai IONIQ Electric je plne batériový elektrický variant radu IONIQ . S pôsobivou účinnosťou, elegantným vzhľadom, kvalitným interiérom a slušnou ponukou dojazdu v kombinácii s rýchlonabíjaním CCS s výkonom 70 kW je IONIQ Electric veľmi hodnotnou prvou plne batériovou elektrickou ponukou od kórejského výrobcu.

Podrobnosti o nabíjaní


Doba nabíjania pre Hyundai IONIQ

Nižšie uvedená tabuľka zobrazuje odhadovaný čas nabitia vášho IONIQ z prázdneho do plného. Pri rýchlom nabíjaní zobrazujeme čas nabíjania od 20 % do 80 %, pretože nabíjanie má tendenciu sa spomaliť mimo tohto rozsahu, aby sa chránila batéria.

Spôsob nabíjania Zvyčajne sa nachádza na adrese Doba nabíjania* Rozsah/hodina**
Prázdny až plný
3-kolíková zástrčka Domov 14 h 9 m/h
3,6 kW Domáca úloha 8 h 15 m/h
7 kW Domov / Práca / Verejné miesta 5 h 27 m/h
22 kW Pracovné / Verejné miesta 5 h 27 m/h
20 % – 80 %
50 kW Verejné miesta 30 min 103 m/30 min
150 kW Verejné miesta 20 min 142 m/30 min

* Na základe odhadov Pod Point sa čas nabíjania môže líšiť v závislosti od okolitej teploty, stavu batérie (napr. vybitá alebo poloplná) a od zmeny rýchlosti nabíjania. Maximálna rýchlosť nabíjania môže byť obmedzená aj vozidlom.
** Dojazd za hodinu je počet míľ, ktoré môžete očakávať za hodinu nabíjania za príslušnú sadzbu.

Typ konektora a rýchlosť nabíjania

Svoj Hyundai IONIQ môžete nabíjať pomocou konektora typu 2 doma, v práci alebo na verejnom nabíjacom mieste. Nechýba ani CCS konektor pre rýchle nabíjanie.

Pomaly/rýchlo: Typ 2

Ikona konektora typu 2

Max AC 1-fázový výkon: 6,6 kW
Max AC 3-fázový výkon: 6,6 kW
Rýchle: CCS

ikona konektora CCS

Maximálny jednosmerný výkon: 70 kW
Umiestnenie konektora: ľavá strana – zadná strana
Umiestnenie konektora: ľavá strana – zadná strana

Kde si môžete nabiť Hyundai IONIQ

Svoj Hyundai IONIQ môžete nabíjať pohodlne doma, zapájať ho, keď prídete do práce, alebo dobíjať, keď ste vonku na miestach vrátane supermarketov a verejných parkovísk.

Doma


inteligentná domáca nabíjacia navig. ikonu

3,6 kW alebo 7 kW samostatná nabíjačka od 799 GBP*

Zistite viac o  nabíjaní Smart Home Charging

V práci


pracovisko nabíjanie nav. ikonu

3,6 kW alebo 7 kW samostatná nabíjačka**

Zistite viac o  nabíjaní EV na pracovisku

Spoločné parkovisko


Rezidenčné nabíjanie nav. ikonu

3,6 kW alebo 7 kW Solo alebo Twin Charger

Zistite viac o  rezidenčnom nabíjaní EV

Na verejných sieťach


sieťové nabíjanie nav. ikonu

3,6 kW alebo 7 kW samostatná nabíjačka a rýchle nabíjanie***

Nabíjanie v  sieti Pod Point

* Štandardné ceny, nezahŕňajú akékoľvek granty.
** K dispozícii sú aj iné možnosti nabíjania, ďalšie informácie získate od nášho tímu.
*** Dostupné pre vozidlá s konektormi CCS alebo CHAdeMO.

Náklady na účtovanie


Náklady na nabíjanie Hyundai IONIQ

Náklady na nabíjanie vášho auta sa budú líšiť medzi domácimi, pracovnými a verejnými nabíjacími bodmi (nižšie sú naše odhady). Nabíjanie v sieti Pod Point je dostupné prostredníctvom aplikácie Pod Point.

Miesto Priem. náklady Cena/míľu
Domov (prázdny až plný)* 7,69 £ 6,80 p
Verejné rýchlonabíjačky (20 % – 80 %)** 7,25 £ 10,68 p

* Predpokladaná tarifa 28p/kWh. Náklady na domáce nabíjanie sa budú líšiť v závislosti od vašej sadzby elektriny.
** Predpokladaná tarifa 44p/kWh platná pre väčšinu sieťových rýchlonabíjačiek od apríla 2022.

Obrázok životného štýlu Ioniq Bev

Špecifikácie vozidla


Rozsah
Oficiálny sortiment (WLTP*) N/A
Oficiálny sortiment (NEDC*) 174 míľ
Rozsah spoľahlivosti pod bodom** 113 míľ

* Informácie o „WLTP“, „NEDC“ a ďalších nájdete v našom Slovníku elektrických vozidiel .
** Dosah spoľahlivosti pod Point je maximálna vzdialenosť, na ktorú by sme si boli istí pri jazde na elektrickú energiu medzi jednotlivými nabitiami. Skutočný dojazd bude závisieť od rôznych faktorov vrátane jazdných podmienok, osobného štýlu jazdy, vonkajšej teploty, kúrenia/klimatizácie atď.

Výkon
0-62 mph 9,9 sekundy
Najvyššia rýchlosť 103 mph
Výkon motora 118 koní / 88 kW
Krútiaci moment 295 Nm
Batéria
Veľkosť batérie 30,5 kWh
Použiteľná batéria (odhad bodu pod) 27,5 kWh
Oficiálna účinnosť batérie (WLTP) N/A
Oficiálna účinnosť batérie (NEDC) 185 Wh/míľu
Účinnosť batérie (odhad bodu pod) 243 Wh/míľu
Dopad na životné prostredie
Oficiálne MPG (WLTP) N/A
Oficiálne MPG (NEDC) N/A
Oficiálne emisie CO 2 (WLTP) 0 gC02 / km
Oficiálne emisie CO 2 (NEDC) 0 gC02 / km
Emisie CO 2 zo spotreby elektrickej energie zo siete v Spojenom kráľovstve (vypočítaný bod pod bodom)* 28 gCO2 / km

* Táto metrika odhaduje vplyv jazdy vášho elektrického vozidla na životné prostredie na základe toho, ako sa vyrába elektrina, ktorá poháňa vaše auto. Na výpočet očakávaných gramov emitovaného CO 2 na 1 km jazdy berieme priemernú intenzitu uhlíka naprieč sieťou Spojeného kráľovstva nameranú počas roku 2021 . Skutočné číslo sa bude líšiť v závislosti od regiónu, kedy nabíjate (napr. intenzita uhlíka je zvyčajne nižšia počas noci) a či vaša elektrina pochádza z väčšieho množstva obnoviteľných zdrojov, ako je priemer.

Nákup, dane a granty


Hyundai IONIQ má nárok len na grant na nabíjacie miesto pre elektromobily, ale budete mať prospech z cestnej dane 0 £ a poplatku za dopravné zápchy v Londýne 0 £.

Nákup
OTR cena* 32 950 £

* Cena na ceste vrátane grantu na plug-in, ak je k dispozícii.

daň
Spotrebná daň z vozidla (VED) Suma
1. rok 0 £
Roky 2-5 0 £
Daňový rok v naturáliách (BiK). Sadzba dane BiK Ročná hodnota BiK
Pre autá registrované po 6. apríli 2020
22/23 2% 544 £
23/24 2% 544 £
24/25 2% 544 £

* Ďalšie informácie vrátane toho, ako vypočítať osobné záväzky BiK, nájdete v našom sprievodcovi daňou z elektrických áut .

Miestne dane Suma
Poplatok za dopravnú zápchu v Londýne* 0 £
Nabíjanie v zóne s ultranízkymi emisiami** 0 £

* Ročný registračný poplatok vo výške 10 £ sa bude stále vzťahovať na každé vozidlo.
** Ďalšie informácie o londýnskych zónach s ultranízkymi emisiami (ULEZ) nájdete v našom sprievodcovi ULEZ .

poistenie
Poisťovacia skupina 16-17
granty*
Názov grantu Spôsobilosť Suma úžitok
OZEV Grant EVHS 350 £ Môže sa použiť na zníženie nákladov na domácu nabíjačku s inštaláciou
OZEV Plug-in Grant 0 £ Používa sa na zníženie nákladov na vozidlo
Grant domáceho nabíjacieho bodu EST (momentálne nedostupný) 300 £ Môže byť použitý v Škótsku navyše k grantu EVHS na zníženie nákladov na domácu nabíjačku s inštaláciou

* Ceny za vozidlá sa zvyčajne zobrazujú s už uplatnenou zľavou na plug-in grant. Granty na domáce poplatky závisia od stavu grantu a podliehajú požiadavkám oprávnenosti žiadateľa, ako aj vozidla.

Source: Hyundai IONIQ Electric (2016) Sprievodca nabíjaním | Pod bod

1ks Biely digitálny tester kvality vody Tds Ec Meter Rozsah 0-9990 Multifunkčný merač teploty vody Temperátor Ppm – Chémia – AliExpress

3

3v1 TDS EC meradlo teploty Digitálny LCD na testovanie vody Filter čistoty so 4 rôznymi režimami Tester hladiny vody

LCD obrazovka je vhodná na čítanie a zaznamenávanie údajov a ukladá namerané hodnoty pre ľahké čítanie a záznam a digitálny LCD TDS meter sa používa na testovanie čistoty filtrovanej vody, na kontrolu výkonu vášho vodného filtra a na kontrolu tvrdosti. (1 zrno = 17 ppm) .Aby ste vždy pili čistú a nezávadnú vodu, TDS tester sa odporúča do každej rodiny.
Funkcia automatického vypnutia: Vypnite glukomer po 5 minútach nepoužívania, aby ste šetrili batériu
Funkcia automatickej kompenzácie teploty, keď je merací prístroj v režime merania.
Medzi TDS a vodivosťou môžete prepínať kliknutím na kláves SHIFT, dvojitým kliknutím na kláves SHIFT a prepínaním medzi teplotou Celzia a Fahrenheita.
Napájané 1 PC 3V batériou CR2032 (nie je súčasťou), ktorá dokáže spracovať približne 1000 hodín nepretržite, ideálne nástroje pre čističky vody, bazény, laboratóriá vo vodárňach, CDC, akvakultúrne farmy, nemocnice atď. 3v1 TDS EC Meter Temperature Digital LCD

Water Testovanie filtra čistoty pera so 4 rôznymi režimami Funkcie testera hladiny vody

:
Digitálny merač TDS 1,3 v 1 môže poskytnúť presné hodnoty TDS EC a teploty.
2. Prístroj TDS má automatickú teplotnú kompenzáciu v režime merania.
Automatické vypnutie 3,5 minúty. Šetrite energiu a predĺžte výdrž batérie.
4. Konverzia viacerých režimov: pre prístroj TDS EC existujú 4 rôzne režimy. Stlačením Shift môžete prepínať medzi rôznymi režimami.
5. Funkcia pamäte režimu. Každý režim spustenia je predvolený režim používaný pred vypnutím.

Popis:
1. Vodomer TDS je profesionálny tester hladiny vody s jednoduchým ovládaním, módnym vzhľadom a malým objemom.
2. Je veľmi vhodný pre všetky testy kvality vody, aplikácie čistenia vody, reguláciu odpadových vôd, akvakultúru, hydropóniu, laboratórne a vedecké testovanie, bazén, ekologické testovanie, koloidné striebro, úpravu vody atď. Špecifikácie: Rozsah merania: vodivosť

:
0- 9990 μs / cm
TDS:0-9999ppm
Teplotný rozsah: 0,1-80,0℃(32,0-176,0℉)
Presnosť: ± 2%
Materiál: ABS
Veľkosť: 154 * 30 * 14 mm/6,06 * 1,18 * 0,55″

Poznámky
1. Vzhľadom na odlišný monitor a svetelný efekt sa skutočná farba položky môže mierne líšiť od farby zobrazenej na obrázkoch.
2. Umožnite miernu odchýlku merania v dôsledku manuálneho merania

Source: 1ks Biely digitálny tester kvality vody Tds Ec Meter Rozsah 0-9990 Multifunkčný merač teploty vody Temperátor Ppm – Chémia – AliExpress

Nabíjacie stanice pre váš Hyundai Ioniq electric – nabíjacie stanice ConnectEV

Hyundai Ionic elektrický

Hyundai IONIQ Electric

technické údaje

Dojazd elektrický 135-290 km
Kapacita batérie 30,5 kWh
Nabíjacia zásuvka Typ 2
Nosnosť 6,6 KW AC 1-fáz
Doba nabíjania 0% až 100% 5 hodín
Rýchle nabíjanie 0% až 80%      20 minút
Pripojenie rýchleho nabíjania CCS

Niektoré odporúčané nabíjacie stanice pre váš Hyundai Ioniq electric

Rada nabíjacieho miesta pre Hyundai Ioniq electric

Hyundai Ioniq electric dokáže nabíjať maximálne 6,6 kW na 1 fázu. To znamená 29 ampérov. Normálne domové pripojenie má buď 1 fázu s 35 alebo 40 ampérmi alebo pripojenie s 3 fázami 25 ampérov (teda maximálne 25 ampérov na fázu). Ak potom pripojíte svoj Hyundai Ioniq electric k nabíjacej stanici, bude preto vyžadovať príliš veľa energie s 3-fázovým pripojením a takmer všetku energiu spotrebuje s 1-fázovým pripojením.

Pridajte k tomu fakt, že v dome stále častejšie nachádzame ťažkých spotrebiteľov. Myslite na svoj sporák, parnú rúru alebo elektrické varenie. Zapnite tieto zariadenia spolu s nabíjacou stanicou pre Hyundai Ioniq electric a uvidíte, že dôjde k preťaženiu. Môže to spôsobiť prepálenie hlavnej poistky a výpadok prúdu vo vašej domácnosti a nabíjacej stanici. To samozrejme nie je to, čo od svojej nabíjacej stanice očakávate.

Ktorú nabíjaciu stanicu odporúčame pre váš Hyundai Ioniq electric?
Radi vám odporúčame nabíjaciu stanicu s výkonom 7,4 KW a dynamickým vyrovnávaním záťaže (DLB). To má tú výhodu, že ak nemáte doma veľké spotrebiče, Hyundai Ioniq electric dokáže nabíjať maximálne 6,6 kW a zároveň tiež zaisťuje, že nedochádza k preťaženiu kvôli nabíjacej stanici, ak máte veľkú spotrebiteľ znova.zapne.

DLB je tiež potrebné (myslíme) s 3,6KW nabíjacou stanicou, ale to sa často nerobí. Avšak neskoršie ťahanie kábla pre DLB je drahé, zatiaľ čo ťahanie kábla v rovnakom čase stojí len málo navyše. Aj keď si hneď nezoberiete nabíjaciu stanicu s DLB, môže byť užitočná pre budúcu nabíjaciu stanicu alebo rozšírenie nabíjacích staníc.

Ktoré nabíjacie stanice odporúča ConnectEV?
Samozrejme existuje niekoľko variantov, ktoré vám vieme poradiť. Zaujíma vás špecifikácia odporúčaných nabíjacích staníc? Potom kliknite na jednu z vyššie uvedených nabíjacích staníc.

Inštalácia vašej nabíjacej stanice

My v ConnectEV veríme, že nabíjaciu stanicu by mal vždy inštalovať niekto, kto má znalosti o nabíjacích staniciach. Nabíjacia stanica má dlhú dobu vysokú spotrebu energie. Hyundai Ioniq Electric dokáže jednofázovo nabíjať až 6,6 kW. Teda napríklad rovnako ako 8 mikrovlniek, 2 veľké rúry alebo 6 rýchlovarných kanvíc. Chápete, že nabíjacia stanica v domácnosti a elektroinštalácia nabíjacej stanice musia byť preto nainštalované správne a odborne. Rozhodnite sa preto pre inštaláciu vašej nabíjacej stanice doma pre profesionála alebo si nechajte nabíjaciu stanicu nainštalovať profesionálom z ConnectEV. Našou jedinou činnosťou je montáž nabíjacích staníc, a preto sme odborníkmi v oblasti montáže nabíjacích staníc.

Základný balík inštalácia nabíjacej stanice za 450,- €
Tento balík obsahuje:

 • Náklady na odvolanie, náklady na prácu a dopravu (v celom Holandsku s výnimkou oblastí Waddenského mora)
 • Do skrinky elektromera umiestnite ďalší 1 alebo 3-fázový istič zvodového prúdu, vrátane ističa zvodového prúdu
 • 10 metrový kábel vhodný pre nabíjaciu stanicu
 • Maximálne 1 meter výkopu (bez dlažby)
 • Vysvetlenie o nabíjacej stanici doma a ako funguje
 • Dodanie funkčnej nabíjacej stanice domov s inštaláciou v súlade s normou

Pre viac informácií a naše ďalšie montážne balíčky kliknite na tlačidlo nižšie.

Source: Nabíjacie stanice pre váš Hyundai Ioniq electric – nabíjacie stanice ConnectEV