Tipy na zvýšenie dojazdu vášho elektromobilu pomocou ekologickej jazdy

Tipy na zvýšenie dojazdu vášho elektromobilu pomocou ekologickej jazdy

Bez ohľadu na typ vozidla má naše jazdné správanie významný vplyv na dojazd nášho vozidla. Po dlhom ignorovaní dôsledkov našej spotreby energie za volantom nás teraz ekonomický a environmentálny kontext núti prehodnotiť svoje návyky, aby sme túto vzácnu energiu ušetrili. Poďme sa pozrieť na hlavné princípy ekologickej jazdy v elektromobile.

 

Osvojte si flexibilný štýl jazdy

Často si to ani neuvedomujeme, no naše emócie každodenne ovplyvňujú naše činy . Naše jazdné správanie nie je výnimkou. Rozrušený, nervózny pred dohodnutým termínom alebo nadšený, že sa dostaneme domov, mnohé udalosti výrazne ovplyvňujú našu jazdu . Pre mnohých sa stlačenie plynového pedálu stáva spôsobom, ako uvoľniť tieto emócie.

Ide o to, že nervózna jazda v skutočnosti zvyšuje stres, ako aj spotrebu energie . Navyše ušetrený čas je často minimálny . Výsledkom je, že peniaze a energetické zdroje sú zbytočné .

Ekologická jazda je o relaxe a zložení pedálu plynu . Ak sa blížite k červenému semaforu, značke stop alebo dopravnej zápche, nemusíte pri príchode zrýchľovať, aby ste náhle zabrzdili. Tieto zrýchlenia môžu trvať niekoľko sekúnd, ale vyžadujú veľa energie a nakoniec spôsobia raketový nárast spotreby paliva.

Neváhajte použiť umelú spojku vášho elektrického vozidla, keď sa blížite k zóne spomalenia. Umožní vám udržať pomalšie tempo a lepšie predvídať opakované zastavenie napríklad v zápchach. Bonusom, podieľate sa na plynulosti premávky .

Využite rekuperačné brzdenie

Počas fázy brzdenia a spomaľovania generuje motorová brzda elektromobilu energiu, premieňa ju na elektrickú energiu a ukladá ju do batérie. Výhody flexibilnej jazdy v elektromobile sa potom stávajú ešte významnejšími. 

Pozitívny vplyv na dojazd vozidla môže byť značný. Optimalizovaným využitím rekuperačného brzdenia je možné predĺžiť dojazd asi o 20 % . V súčasnosti niekoľko modelov elektrických vozidiel, ako je Tesla, umožňuje nastavenie výkonu rekuperačného brzdenia. Čím vyšší je odpor motorovej brzdy, tým prudšie vozidlo brzdí bez toho, aby ste sa museli dotknúť brzdového pedálu. Vaše brzdové kotúče a platničky sa vám poďakujú! 

Aktivujte „eko“ režim

Režim „eko“ je jedným z nastaviteľných režimov jazdy na väčšine elektrických vozidiel. Cieľom, ako už názov napovedá, je úspora energie obmedzením výkonu motora . Tento režim sa dokonale hodí na každodenné cesty, pri ktorých nemá zmysel mať presilený motor. 

Dva ekologické režimy dostupné v elektromobile Volkswagen e-Golf

Napríklad Volkswagen e-Golf ponúka dva režimy ekologickej jazdy: Eco a Eco+ . V závislosti od cesty si vodič môže zvoliť obmedzenie výkonu svojho vozidla na 95 alebo 75 k , teda maximálnu rýchlosť 115 alebo 90 km/h . 

Na diaľnici spomaľte

Ak musíte ísť po diaľnici, snažte sa byť rozumní a neprekračujte 120 km/h , najmä ak nejazdíte na Tesle. Na väčšine modelov lietajú kilowatty rýchlo nad 100 km/h . 

Dávajte si preto pozor, aby ste sa príliš nehrali s rýchlosťou, najmä ak je vaša ďalšia zastávka nabíjania ešte ďaleko. Opäť platí, že ušetrený čas je zanedbateľný, nie stratený dosah .

Udržujte svoje pneumatiky

Bez ohľadu na typ motora ovplyvňuje stav pneumatík nielen bezpečnosť vozidla, ale aj jeho spotrebu energie . 

Výber správnych pneumatík pre vaše vozidlo je prvým krokom. Rovnako dôležité je sledovať tlak a celkový stav pneumatík. Jazda s podhustenými pneumatikami okamžite zvýši vašu spotrebu paliva.

Je dobré vedieť: výrobcovia ako Michelin, Bridgestone a Continental prišli s pneumatikami špeciálne navrhnutými pre elektrické vozidlá . Hlavný rozdiel oproti „konvenčným“ je v tom, že majú nižší valivý odpor , čím sa ďalej optimalizuje dojazd EV .

Source: Tipy na zvýšenie dojazdu vášho elektromobilu pomocou ekologickej jazdy