Nissan Leaf 

NOVINKY

Nissan Leaf vedie elektromobilovú revolúciu

Nissan LEAF, najpopulárnejší elektromobil na svete, posúva mobilitu s nulovými emisiami z oblasti snov do reality

  • Správy o elektromobiloch z celej Európy
  • Nissan LEAF naďalej žne uznanie, tento krát bol ocenený v Belgicku
  • V Holandsku vzniká sieť rýchlonabíjacích staníc
  • Nissan spojil sily so spoločnosťami Hertz a Ikea za účelom propagácie modelu LEAF vTaliansku
  • Vo Veľkej Británii vznikol novátorský klub pre majiteľov elektromobilov

Verejnosťou a odborníkmi oceňovaný Nissan LEAF, ktorého sa celosvetovo predalo už viac ako 50 000 kusov, stojí v čele elektromobilovej revolúcie.

Nissan Leaf

Okrem toho, že je najpredávanejším elektromobilom v Severnej Amerike a v Japonsku, ide model LEAF od úspechu k úspechu aj v Európe, kde stále získava ďalšie ocenenia a to aj dva roky po tom, čo ako prvý elektromobil získal prestížny titul Automobil roka.

Najnovšie ocenenie mu udelil belgický časopis VAB, ktorý na konci každého roka vyberá najlepšie rodinné vozidlo. Kombinácia hodnotenia dvoch porôt, z ktorých jednu tvorili profesionálni automobiloví novinári z tlačených i elektronických médií a druhú vlastníci rodinných vozidiel, prisúdila Nissanu LEAF titul najlepšieho rodinného vozidla v kategórii elektromobilov a hybridných vozidiel.

Výkonný riaditeľ spoločnosti Nissan Belux Stéphane Chauville k tomu uviedol, že víťazstvo podčiarklo oddanosť značky Nissan myšlienke sveta s nulovými emisiami. „Model LEAF znamená v svete automobilov skutočnú revolúciu a spoločnosť Nissan už dnes predáva automobil budúcnosti,“ dodal.

V Belgicku bola ďalej uvedená do prevádzky prvá rýchlonabíjacia stanice, a to v meste Nivelles-Sud. Ide o prvý krok k vytvoreniu siete celkom 25 strategicky umiestnených rýchlonabíjacích staníc financovaných spoločnosťou Nissan. Po svojom dokončení umožní sieť, prevádzkovaná partnerom projektu – spoločnosťou The New Motion – vodičom elektromobilov bez problémov prejsť celú krajinu.

Pomocou jednosmerného prúdu dokážu rýchlonabíjacie stanice nabiť čiastočne vybitú batériu elektromobilu na 80 percent jej kapacity približne za 15 minút, nabitie plne vybitej batérie na 80 percent jej kapacity potom zaberie iba 30 minút.

 

Nissan Leaf

Ešte lepšou správou pre belgických vodičov Nissanu LEAF je potom skutočnosť, že dostanú špeciálny preukaz, vďaka ktorému budú v prvom roku vlastníctva svojho vozidla môcť rýchlonabíjacie stanice využívať úplne zadarmo.

Bezplatná energia zo slnka bola témou špeciálnej akcie „Leaf the Earth“, ktorá sa na konci roka 2012 konala v Holandsku. Na výstave Space Expo v Noordwijku zhromaždilo svoje vozidlá celkom 82 holandských vlastníkov Nissanu LEAF, aby si vymenili skúsenosti a zúčastnili sa zábavnej vedomostnej súťaže, ktorú uvádzala miestna televízna hviezda – moderátor Bavo Galama.

Vypočuli si aj prednášku niekdajšieho astronauta, profesora Wubbo Ockelse, ktorý sa venoval výhľadu do budúcnosti, kedy elektromobily budú nabíjané výhradne obnoviteľnou slnečnou energiou.

„Slnečnej energie je veľa a možno ju využívať k čomukoľvek chcete, vrátane zábavných vecí. Udržateľnosť a zábava spolu môžu ísť ruka v ruke,“ dodal profesor Ockels.

Aj Holandsko bude profitovať z významnej siete 38 rýchlonabíjacích staníc, ktorú spoločnosť Nissan sľubuje sprevádzkovať v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov. Sieť bude prevádzkovať spoločnosť The New Motion a vlastníci Nissanu LEAF si budú svoje batérie môcť bezplatne dobíjať až do konca mája. Špeciálny web pre majiteľov vozidiel LEAF – www.leafhebbers.nl – obsahuje okrem ďalších informácií spojených s vozidlom LEAF tiež pravidelne aktualizovaný zoznam všetkých rýchlonabíjacích staníc v Holandsku.

V talianskom Miláne spojil Nissan sily s požičovňou automobilov Hertz za účelom propagácie výhod mobility s nulovými emisiami v meste. Na stanovisku spoločnosti Hertz v blízkosti hlavnej stanice v centre mesta je možné prenájať pripravené 4 autá Nissan LEAF. Obyvatelia mesta i jeho návštevníci tak môžu otestovať automobil v typických každodenných podmienkach.

Záujemcovia si tak užijú nielen jazdnú dynamiku, pohodlie a vycibrenosť Nissanu LEAF, ale budú profitovať i z možnosti bezplatného parkovania a z toho, že sa za volantom elektromobilu dostanú aj do tých oblastí mesta, ktoré sú tradičným vozidlám zakázané.

 

 

Nissan Leaf

 

 

Ak k tomu vodiči Nissanov LEAF vlastnia  kartu Ikea Family, získajú tiež nárok na 20% zľavu z prenájmu a budú si svoj Nissan LEAF môcť bezplatne dobiť v ktoromkoľvek z obchodov značky Ikea v meste.

Vo Veľkej Británii medzitým vznikol novátorský klub pre majiteľov elektromobilov, sídliaci v meste Milton Keynes južne od Birminghamu. Pre členov projektu – jednotlivcov i firmy – zakúpil E-Car Club tri vozidlá Nissan LEAF, ktoré je si v prípade potreby možné prenajať.

Vozidlá sú zaparkované v sídle klubu a zapojené do nabíjacieho stojana, takže je ich možné okamžite použiť. Členovia autoklubu si vozidlo môžu zarezervovať online a za hodinu prevádzky zaplatia 5,50 libier (6,60 eur). Potom, vyzbrojení inteligentnou kartou a unikátnym číslom PIN, môžu s vozidlom odísť. Až s ním skončia, vrátia ho na rovnaké miesto.

Po úspechu pilotného projektu v Milton Keynes sa vznik E-Car Clubu pripravuje aj v Oxforde, konečným cieľom je potom činnosť po celej veľkej Británii.

A je to práve Veľká Británia, kde sa začne písať ďalšia kapitola príbehu Nissanu LEAF. V novom závode vedľa továrne spoločnosti Nissan v Sunderlande na severe krajiny už prebieha výroba vyspelých lítium-iónových batérií pre toto vozidlo, ktoré by mali byť pripravené na začatie výroby modelu LEAF v tejto továrni. Dôjsť by k nemu malo v priebehu tohto roka.

Model LEAF sa čoskoro začne vyrábať aj v Severnej Amerike a vyrába sa stále aj v Japonsku. Na uspokojenie dopytu po najpopulárnejšom elektromobile sveta tak teraz pracujú tri továrne. Nulové emisie už nie sú len snom.

 

Zdroj: Nissan Leaf | Auto-Impex