Kategória: Plug-in Hybrid

TEST: Mitsubishi Outlander PHEV – až 50 kilometrov bez benzínu

13.01.2017

50 kilometrov bez benzínu

Takmer dvojtonový hybridný crossover má podľa papierových údajov spotrebu menšiu ako dva litre.

Jeho celé meno, ku ktorému patrí označenie 2.0 MIVEC 4WD dáva šancu pochybovať. Ale prekvapím vás – hybridné plug-in auto to dokáže. PHEV totiž znamená „plug-in hybrid electric vehicle“ a výrobca deklaruje až 52 kilometrov len na elektrickú energiu a priemernú spotrebu 1,8 litra. Ak polovicu zo 100 kilometrov prejde na baterky, dokáže tých zvyšných 50 štatisticky dokáže zvládnuť aj pod dva litre?

Odpoveď je teda taká šalamúnska: aj áno, aj nie… Vtip je „len“ v tom, že iba ak poctivo dobíjate baterky a nejazdíte na dlhé trasy, kde si zásobu elektrickej energie miniete skôr, môžete sa k tejto hodnote teoreticky dostať. Inak platíte za technológiu budúcnosti (dnes už prakticky súčasnosti) v aute z minulosti.

Mitsubishi Outlander sa vyrába od roku 2001 a tretiu generáciu sme už skúšali v roku 2014. Všetko čo sme o aute napísali v predchádzajúcom teste platí. Samozrejme s aktuálnymi zmenami, ktoré uvádzame teraz. Lebo najnovšia generácia japonského SUV podstúpila v roku 2015 modernizáciu. Po „feši“ facelifte, ktorý Outlander absolvoval v štýle ostatných modelov Mitsubishi, sa zaradil medzi vzhľadovo zaujímavé autá. Na „vnútornostiach“ hybridného Plug-in hybridu sa toho až tak veľa nezmenilo, iba sa rozvíja to, čo Mitsubishi priviedlo na svet už dávnejšie. V marci 2016 sa Outlander PHEV stal svetovo druhým najlepšie predávaným plug-in hybridom hneď za Chevroletom Volt. Najlepšie sa samozrejme predáva v Japonsku. V Európe predaj ťahá hlavne Veľká Británia a Holandsko.

Pre nás netradičný dizajn

Netradičné tvary karosérie jasne ukazujú, že tento model nebol stvorený pre Európu. Navyše japonský dizajn nie je pre každého, hlavne pre oko Európana. No nedávno facelift modelu výrazne pomohol, až máte pocit, že je to ďalšia generácia. Mitsubishi má túžbu dizajnérov uspieť za oceánom. Bohato chrómovaná maska chladiča v kombinácii s lesklou čiernou „piano black“ nápadne pripomína americké pickupy a SUV. V spätnom zrkadle áut pred vami vzbudíte rešpekt bez vynucovania a potvrdzuje to, že sa predok auta vydaril. Keď sa chrómovaný „čumák“ niekde objaví, vzbudí pozornosť.

V Mitsubishi sa rozhodli odlíšiť hybridný Outlander od klasického. Kým verzia so spaľovacím motorom je orientovaná do terénu, variant PHEV má navodzovať pocit luxusu vozidiel prémiových tried. Tuším sa mu to darí. Vzhľadu totiž pomohli aj čierne osemnásťpalcové kolesá z ľahkých zliatin s rozmerom pneumatík 225/55 R18. Celkom by sa tam vošli ešte o palce väčšie, ale to by už bolo na úkor komfortu jazdy.

Vo vnútri tiež „Amerika“

Nakuknime ešte do interiéru. Bude to rýchly pohľad, Až tak veľa sa nezmenilo. Na prvý pohľad vidno úplne rovnakú palubnú dosku s rovnakou stredovou konzolou ako má konvenčný Outlander. Odlišný je však nový vyhrievaný volant a tiež volič prevodovky. Prístrojový štít neponúkne normálne otáčkomer, ale displej, ktorý ukáže, čo práve robí pohonné ústrojenstvo. Ako aj v iných plug-in hybridoch sa z neho dozviete, či práve nabíjate batérie rekuperáciou, idete úsporne, alebo používate všetku dostupnú silu.

Vodič má pred sebou upravenú grafiku na páke voliča a decentné zmeny aj na tlačidlách jazdných režimov a v ich okolí na stredovom tuneli. Kvalita v kabíne je všeobecne dobrá, aj ergonómia. Problémy sa objavia v príliš rozvetvenom menu dotykového ovládania na displeji, našťastie doplnené o niekoľko základných tlačidiel pre ľahšiu orientáciu. Potešia mohutné sedadlá, ktoré sa dajú, aj keď nie elektricky, nastaviť rýchlo do požadovanej pozície.

Technika a výbava: Je pod kapotou vôbec motor?

Väčšina súčasných hybridov využíva elektromotory a dodatočne inštalované akumulátory primárne k zníženiu papierovej spotreby. Prídu vhod aj ako výkonový doping pre východiskový spaľovací motor. Mitsubishi Outlander PHEV je však z trochu iného cesta. Je to čisto technicky vzaté elektromobil poháňaný dvojicou elektromotorov, ktorý dostal do vienka relatívne malú zostavu lítium-iónových bateriek s kapacitou iba 12 kWh. Prerátané na spotrebu je to asi tak 4,6 litra benzínu. Preto je na palube aj atmosférický zážihový štvorvalec.

Mitsubishi Outlander má pre mňa jedno z najzaujímavejších riešení pohonu vôbec. Medzi hlavné súčasti hnacieho ústrojenstva patrí predný a zadný elektromotor, generátor energie, batérie a spaľovací motor. Vďaka trom motorom je k dispozícii trvalý pohon 4 × 4 bez použitia pozdĺžneho spojovacieho hnacieho hriadeľa (teda kardanu), chýba aj prevodovka. Absencia hriadeľa aj prevodovky znamená nižšie mechanické straty. Ako teda celý systém funguje?

Dvojlitrový motor funguje v spolupráci s generátorom ako elektrocentrála, ak napríklad nemáte po ruke práve elektrickú zásuvku. Navyše vie pomáhať prednému elektromotora s pohonom kolies cez jednostupňovú prevodovku. Auto sa v závislosti na okolitých podmienkach pohybuje troma spôsobmi. Keď sú nabité batérie, vozidlo prioritne využíva elektrickú energiu a do práce sa dajú elektromotory vpredu a vzadu. Kolesá poháňajú cez redukčné prevody a diferenciál. V takom prípade máte k dispozícii teoreticky výkon až 120 kW, každý z elektromotorov totiž pridá ruku k dielu svojich maximálne 60.

Keď sa ale elektrina minie, systém naštartuje benzínový motor, ktorý začne pomocou 70 kW generátora vyrábať energiu. Funguje zároveň aj ako štartér pre spaľovací motor. Otáčky spaľovacieho motora sa pohybujú väčšinu času od 1 100 do 1 700 otáčok za minútu podľa požadovaného výkonu. Takzvaný sériový hybridný mód vie z oboch elektromotorov, ktoré majú za chrbtom generátor a nie sú obmedzené 80 článkovou batériou s napätím 300 voltov umiestnenou pod podlahou medzi nápravami, vygenerovať dohromady výkon až 120 kilowattov.

Mitsubishi má však v zálohe ešte jednu „fintu“. Spaľovací motor vie predné kolesá poháňať priamo cez spojku a elektromotory dodávajú výkon na predné aj zadné kolesá súčasne. V jednej chvíli vás tak môžu poháňať až tri motory naraz. Mitsubishi tento spôsob nazýva paralelný hybridný mód a celkový výkon sústavy činí slušných 149 kW (203 k), pričom 89 kW (121 k) zvládne spaľovací motor a ďalších 60 kW (82 k) pridá dvojica elektromotorov. Pri jazde si výber pohonu samozrejme vyberá sám počítač a vy nad výberom pohonu nemáte kontrolu. V praxi to potom vytvára zaujímavý pocit spaľovacieho motora, ktorý pracuje niekde hlboko v útrobách automobilu a pomaly stráca svoj údel.

Hoci má Outladner PHEV konštrukciu komplikovanú ako atómová elektráreň, ovláda sa úplne ľahko a všetko za vás vybaví elektronika. Vie ale naozaj jazdiť tak úsporne, ako deklaruje Mitsubishi? Po facelifte by to malo byť dokonca o deci menej, ako v staršej verzii. Ako to dokáže – ťažké auto a pritom so spotrebou ako skúter?

Pohon

Štarty a rozjazdy hybridného Outlandera sú takmer nehlučné, ak si odmyslíme vzdialené a dobre utlmené bzučanie. Pripomína to nápadne električku. K tomu už len valivý hluk od pneumatík. Ak máte batérie nabité, jazdný rádius je podľa štýlu jazdy od 20 do necelých 50 km. Ale aj 120 km/h. Dvojliter s 89 kW (121 koňmi) sa zapojí do debaty až neskôr – alebo pri razantnejším zošliapnutí plynu. To vtedy, keď 2×60 kW elektrického pohonu dochádza dych. Akceleráciu vtedy podporujú všetci za jedného s udávaným kombinovaným výkonom 149 kW, čo je trocha nad 200 koní a je to pôsobivá skúsenosť. Jedenásť sekúnd na dosiahnutie stovky nevyzerá papierovo nijak extra, no kontinuálny záťah bez prerušenia a pomerne rýchla reakcia elektromotorov robia v praxi lepší dojem, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.

V tom momente sa nadpriemerný akustický komfort vytratí ako para nad hrncom. Intenzita zvuku štvorvalca síce neprekračuje únosnú hranicu, ale s ohľadom na chýbajúce prevodové stupne je monotónnz a trocha otravuje ako pri autách s variátorom Stačí ubranie plynu a to vráti pohodu na palube do normálu. Motor sporadicky naskočí, aby dobíjal „na pozadí“ jazdy na baterky, prípadne občas potiahne spolu s elektrickou silou, väčšinu času o ňom ale neviete. Dovtedy, kým nevyrazíte za mesto – na diaľnici sa začne dvojlitrový agregát opäť pripomínať, keď potrebujete pridať vo vyšších rýchlostiach a baterkám začne dochádzať šťava. Elektronika sa snaží rozdeľovať každý kilowatt medzi generátor a predné kolesá.

Spotreba

Môžem potvrdiť, že hybridný Outlander podľa tachometra skutočne viac než na 177 km/h nevyduríte. A navyše nie je za všetkých okolností úsporný. Ak dáte „tehlu na pedál“ asi na 20 minút až pol hodinu a totálne vyžmýkate akumulátory, verte, či nie, na krásne reči o úspornom aut zabudnite! Hodnota okolo 18 litrov na stovku v tomto prípade ešte nie je extrém. To však v porovnaní s inými benzínovými crossovermi s podobnou hmotnosťou nie je nič nečakané. Háčik je v tom, že sa u Mitsubishi začne pomerne skoro prejavovať relatívne malá 45-litrový nádrž. Ak ešte chcete počas jazdy aj dobíjať baterky, aby ste si našetrili elektrickú energiu pre budúcu jazdu do mesta, spotreba skutočne vyskočí aj pekne nad 10 – 11 litrov. Nechajte to radšej na elektrickú zásuvku. Buď z klasického rozvodu 230 V – to je záležitosť tak na 5 hodín. Cez konektor Mennekes asi 3 hodiny a v rýchlonabíjaní cez CHAdeMO je na 80 % kapacity nabitý za pol hodiny.

Vtedy ukáže Mitsubishi svoju silnú stránku a potom je možné aj v meste jazdiť bez významnejšieho obmedzovania za zhruba 5 až 5,6 litrov podľa toho, ako veľmi rýchlo chcete odchádzať pri štartoch z križovatiek. Mimo mesta sa dá s veľmi citlivou pravou nohou spadnúť až na 3 l/100 km, no so skromnými zásobami voľných elektrónov v lítiovom zásobníku, teda v baterke, však eko-jazda nepotrvá dlho.

Jazda

Auto hlásajúce predovšetkým nízku spotrebu nebude nikoho urážať, ak sa na okreskách neudrží za rýchlym športiakom. Ale vie prekvapiť a ukazuje, že úplne bezzubé nie je. Podvozok je skôr tuhší a všetky nerovnosti zamaskovať nezvláda, ani na zlom povrchu ale neposkakuje, nebúcha a v zákrutách má napriek vysokej hmotnosti slušnú priľnavosť. Tlmiče so stabilizátormi dobre potláčajú náklony. Ideálne vyváženie medzi nápravami nečakajte, napriek tomu zostáva PHEV dlho neutrálne a až na hrubé zaobchádzanie odpovie jemnou nedotáčavosťou.

Záver

Mitsubishi Outlander PHEV sa svojou konštrukciou a usporiadaním pohonu celkom výrazne odlišuje od zvyšku áut, ktorým hovoríme hybridy. Vytŕča aj z radu typických elektromobilov. Naráža na limity súčasných technológií s danou efektivitou. To sa dá meniť postupne pomaly a nemožno ju vylepšovať skokovo, ako si účelovo alebo naivne predstavujú zeleno orientovaní a naladení politici, úradníci a aktivisti.

Hybridný Outlander vyjde na 45 500 € a to je skoro dvojnásobok základného modelu. Pritom bez zásuvky budete jazdiť s porovnateľnými, alebo dokonca vyššími prevádzkovými nákladmi ako s benzínovými, či naftovými modelmi. Zmysel to autá má – len ho musíte pravidelne „nadájať“ z elektrickej zásuvky. Treba si však uvedomiť, že jazdiť „skoro za nič“ dokáže iba na vzdialenosť niekoľkých desiatok kilometrov, napríklad v meste. Otázne je, či práve tam treba takéto veľké SUV, alebo vždy nájdete voľnú elektrickú zásuvku…

Rozdiel v cene sa oplatí približne po najazdení 75 000 kilometrov. Vlastne teraz oveľa skôr, lebo na uato môžete získať až 3 000 € štátnu dotáciu. Takže ak nemáte do práce ďaleko a zvládnete tých 50 kilometrov tam aj späť, odvďačí sa nízkou spotrebou. Treba k nej prirátať aj spotrebovanú elektrinu, ktorú rozumne dobijete do akumulátora cez noc. Alebo ešte na pár miestach zadarmo. Len ktovie dokedy. No otázkou je, či práve takéto veľké auto treba na jazdy do mesta a v ňom, hoci paradoxne práve tam ukáže svoje prednosti a nízku spotrebu.

Technické údaje

Model: Mitsubishi Outlander Plug-in Hybrid
Počet valcov: 4
Zdvihový objem motora (cm3): 1998
Výkon (kW/ot.):  89/4500
Krútiaci moment (Nm/ot.): 190/4500
elektromotor:
Výkon (kW):  2 x 60
Krútiaci moment (Nm): 137 vpredu, 195 vzadu
Maximálny systémový výkon (kW/ot.) 149/3600
Celkový krútiaci moment (Nm/ot.): 400/4200
Poháňaná náprava predná aj zadná
Maximálna rýchlosť (km/h): 170
Zrýchlenie 0 – 100 km/h (s): 11
Spotreba plné nabite/mininmálne/priemer (l/100 km): 0/5,5/1,8
Spotreba elektrickej energie (Wh/km): 134
Dĺžka/šírka/výška (mm): 4695/1800/1710
Rázvor náprav (mm): 2670
Objem batožinového priestoru (l): 451(486)/1590
Objrem palivovej nádrže (l): 45
Kapacita batérií (kWh): 12
Pohotovostná hmotnosť (kg): 1920
Užitočná hmotnosť (kg): 420
Rozmer pneumatík: 225/55 R18
Základná cenníková cena modelu: 45 500 €
Základná akciová cena modelu:
Základná cena verzie:
Cena testovaného vozidla: 46 565 €

Zdroj: TEST: Mitsubishi Outlander PHEV – až 50 kilometrov bez benzínu | Podkapotou.sk

Mitsubishi rozširuje záruku na batériu modelu Outlander PHEV

Reálne výsledky dokazujú, že batérie v elektroautách a hybridoch vydržia viac, ako sa predpokladalo.

Aj značka Mitsubishi rozšírila záruka na batériu pohonu modelu Outlander PHEV na 8 rokov alebo do najazdenia 160 000 km. Je to ďalší z krokov výrobcu, ktorý má za cieľ nielen zvýšenie časovej hodnoty samotného vozidla. Zároveň prináša ďalší dôkaz o kvalite a spoľahlivosti zdroja elektrickej energie, ktorá je pre pohon vozidla kľúčová.

Rozšírená záruka po novom zaručuje, že si batéria pohonu v priebehu prvých 8 rokov prevádzky, alebo do najazdenia 160 000 km udrží minimálne 70% svojej kapacity. V opačnom prípade batériu zákazníkovi bezplatne opravia, alebo vymenia. Zákazník tak získava ďalšiu istotu a nemusí sa obávať rýchleho opotrebenia batérie častým nabíjaním, prípadne jej finančne nákladnej výmeny.

Pôvodná záruka kryla iba poruchu trakčnej batérie a jej vnútorného príslušenstva, nie jej opotrebenie čiže zníženie jej kapacity v priebehu záručnej doby. Navyše záruka na funkčnosť a kapacitu batérie je teraz v prípade predaja ojazdeného vozidla prenositeľná aj na ďalšieho nového zákazníka.

Okrem týchto pozitívnych správ je dobrou správou pre ekologicky mysliacich vodičov aj to, že Mitsubishi Outlander PHEV je teraz dostupný aj v limitovanej edícii „100 ROKOV“ za zvýhodnenú cenu 36 900 EUR s DPH (po využití štátnej podpory vo výške 3 000 EUR na plug-in hybridné vozidlá).

Hlavná charakteristika Mitsubishi Outlander PHEV:

  • Konštrukcia 5-miestneho SUV vozidla umožňuje využitie pohonu všetkých kolies s 2 elektromotormi bez použitia pozdĺžneho spojovacieho hnacieho hriadeľa (kardanu)
  • Každý elektromotor (výkon 60 kW) poháňa jednu nápravu
  • Benzínový motor 2.0 MIVEC 4B11 má výkon 89 kW, generátor poháňaný spaľovacím motorom je s výkonom 70 kW
  • Lítium-iónové batérie pohonu majú kapacitu 12 kWh
  • Unikátne riešenie hybridného modelu so stálym pohonom 4WD (S-AWC)
  • Plnohodnotný batožinový priestor a vysoká variabilita interiéru
  • Možnosť ťahania prívesu až 1 500 kgZdroj: Mitsubishi rozširuje záruku na batériu modelu Outlander PHEV

Test: Mitsubishi Outlander PHEV – drahý dotyk budúcnosti 

Test: Mitsubishi Outlander PHEV – drahý dotyk budúcnosti

Prvý elektromobil s predĺženým dojazdom v triede SUV vás síce zaujme svojou technológiou, no cenou a spotrebou určite nie. To neznamená, že nemá význam. Len v Európe, kde sme rozmaznaní úspornými naftovými motormi, nedáva veľmi logiku.

Na prvý pohľad sa Outlander PHEV od bežných verzií Outlanderu prakticky nelíši. Nebyť plakiet PHEV asi by ste netypovali, že v jeho útrobách pracujú dva elektromotory.

Na prvý pohľad sa Outlander PHEV od bežných verzií Outlanderu prakticky nelíši. Nebyť plakiet PHEV asi by ste netypovali, že v jeho útrobách pracujú dva elektromotory.
Autor: Ľuboš Pilc

Príbeh Chevroletu Volt a Oplu Ampera, prvých sériovo vyrábaných elektromobilov s predĺženým dojazdom, ukázal, že experimenty s ekologickými autami sú ešte stále chôdzou po tenkom ľade. Objemy ich predajov znamenali pre koncern General Motors veľké sklamanie. To ale neodradilo Mitsubishi, aby priviedlo na svet takýto elektromobil a ešte k tomu v triede SUV. Za základ síce poslúžil známy Outlander, lenže to, čo skrýva pod kapotou verzia PHEV, nemá nič spoločné s klasickým Outlanderom a dokonca ani s klasickými hybridmi. Hoci okrem elektriny tankuje aj benzín. Funguje to? Zisťovali sme počas týždňového testu.

Výnimočný len pod kapotou

Outlander PHEV od bežných verzií na prvý pohľad takmer nerozoznáte. Nebyť veľkých modrých plakiet s nápisom PHEV, ťažko by ste uverili, že v jeho útrobách pracuje jeden benzínový a dva elektrické motory. Jednoducho, technológia „range extended“ pokročila natoľko, že sa dá zabudovať aj do celkom bežného auta, bez ujmy na dizajne a dokonca aj ústupkov v úžitkových vlastnostiach. Ale nepredbiehajme. Testovací Outlander sme prevzali v módnej bielej farbe. A keďže sa dodáva výlučne v najvyššej verzii Instyle, obutý bol pneumatikami s profilom 225/55 na „parádnych“ 18-palcových diskoch kolies. Nápadné sú tiež predné bi-xenóny a zadné biele LED svetlá. Koncovka výfuku je decentne schovaná pod nárazníkom, čo je súčasťou jeho eko imidžu.

Outlander PHEV sa dodáva výlučne v najvyššej úrovni vybavenia Instyle. To znamená elegantné 18-palcové disky kolies, bi-xenónové svetlá či zadné LED svetlá. Výfuk, decentne skrytý pod nárazníkom, je súčasťou eko imidžu tejto verzie.

Outlander PHEV sa dodáva výlučne v najvyššej úrovni vybavenia Instyle. To znamená elegantné 18-palcové disky kolies, bi-xenónové svetlá či zadné LED svetlá. Výfuk, decentne skrytý pod nárazníkom, je súčasťou eko imidžu tejto verzie.
Autor: Ľuboš Pilc

V sérii Instyle je aj elektricky ovládané strešné okno, bezkľúčový prístup, čo prezrádzajú malé čierne tlačidlá na predných kľučkách či parkovacia kamera. Pri pozornejšom pohľade z pravej strany si všimnete, že Outlander PHEV má predsa len malú odlišnosť. Je ňou inak vedený výfuk pod karosériou. Jednoducho, musí obchádzať box s batériami. Našťastie, terénne vlastnosti to neovplyvnilo. Prejazdové a nábehové uhly či svetlá výška sú identické s dieselovými Outlandermi. Len údaj brodivosti Mitsubishi pre Outlander PHEV akosi zatajuje. Batérie si napriek izolácii s hlbokou vodou asi priveľmi rozumieť nebudú.

Ani interiér nepodstúpil zásadnú revíziu. Ukrytie batérií do podlahy neovplyvnilo jeho priestorové pomery. Vpredu aj vzadu tak ponúka stále veľkorysé pomery a tiež veľmi pohodlné sedadlá, tie zadné dokonca s nastavovaním sklonu operadiel. Len nad hlavou vzadu je menšia rezerva, čo je daň za znížené čalúnenie strechy, kde sa zasúva na dnešné časy priam archaicky malé strešné okno. To je však chybička krásy všetkých Outlanderov a nesúvisí so špecifickým druhom pohonu PHEV. Rozlúčiť sa však definitívne musíte s tretím radom sedadiel. Na ten tu už miesto jednoducho neostalo. Elektrické komponenty si predsa len vyžiadali pár litrov v zadnej časti kufra, no nie až toľko, aby Outlander stratil svoju univerzálnosť.

Na palube tiež nenájdete veľa zmien. Odlišnosť spočíva len v nahradení klasického otáčkomeru ekonomerom. Ten ukazuje mieru okamžitého využitia výkonu alebo intenzitu rekuperácie elektrickej energie pri brzdení.

Na palube tiež nenájdete veľa zmien. Odlišnosť spočíva len v nahradení klasického otáčkomeru ekonomerom. Ten ukazuje mieru okamžitého využitia výkonu alebo intenzitu rekuperácie elektrickej energie pri brzdení.
Autor: Ľuboš Pilc

Kufor bez kompromisov

Pod elektricky výklopným vekom, inak pracujúcom neskutočne pomaly, je stále slušných 463 litrov pre batožiny a pod podlahou ešte jedna schránka i keď obsadená nabíjacím káblom a zdvihákom. Na čo slúži nabíjací kábel, je v celku jasné, ale prečo si Outlander bez rezervného kolesa vozí so sebou zdvihák, to je trochu japonskou hádankou. Tých 463 litrov síce neznie v prípade SUV nijako extra, ale pre lepšiu predstavu je to takmer toľko, koľko má bežný dieselový Outlander so sklopeným tretím radom sedadiel (477 l). Navyše je kufor veľmi súmerný a jeho podlaha lícuje s nakladacou hranou. Po odklopení sedákov a sklopení operadiel vytvorí vodorovný úložný priestor. Takže žiadne kompromisy sa nedejú.

Kufor elektrického Outlanderu má len o 14 litrov menej ako bežná verzia so sklopeným tretím radom sedadiel. Batérie sú totiž schované v podlahe. Úžitkové vlastnosti tak ostali zachované.

Kufor elektrického Outlanderu má len o 14 litrov menej ako bežná verzia so sklopeným tretím radom sedadiel. Batérie sú totiž schované v podlahe. Úžitkové vlastnosti tak ostali zachované.
Autor: Ľuboš Pilc

Veľké zmeny si nevšimnete ani za volanom. Ergonómia je totožná vrátane pôvodných prehreškov ako nešťastnej lakťovej opierky bez možnosti nastavenia či neskutočne staromódneho ovládania palubného počítača jediným tlačidlom na palubnej doske, a to v dokonalom zákryte volantu. Pritom má Outlander multifunkčný volant so záplavou tlačidiel. Počítač vás rozčúli aj tým, že umožňuje listovať v údajoch len jedným smerom a spotrebu meria vždy len od naštartovania. Získať dlhodobejší údaj jednoducho neumožňuje. Zvlášť pri hybride je to nepochopiteľné.

Nepomôže ani dotykové rozhranie, to síce vyhodnocuje históriu spotreby, ale len tej elektrickej. Na palube sú v podstate iba dve zmeny. Prvou je nahradenie otáčkomera ekonomerom, ktorý analógovou stupnicou zobrazuje mieru okamžitého využitia výkonu alebo dobíjania pri brzdení, a tou druhou je joystick, nahrádzajúci volič automatickej prevodovky. Odlišné je tiež menu spomínaného rozhrania prispôsobené hybridnému pohonu. Špeciálne funkcie vás informujú napríklad o energetických tokoch, spotrebe elektrickej energie, stave nabitia akumulátorov či pomere medzi jazdou na benzín a v elektrickom režime.

Pod dvojitou podlahou nájdete schránku s káblom pre domáce nabíjanie. Je tu dokonca aj zdvihák, hoci Outlander používa pri defekte len lepiacu súpravu.

Pod dvojitou podlahou nájdete schránku s káblom pre domáce nabíjanie. Je tu dokonca aj zdvihák, hoci Outlander používa pri defekte len lepiacu súpravu.
Autor: Tomáš Andrejčák

Najprv trochu teórie

Skôr ako Outlander PHEV „naštartujeme“, nezaškodí malé školenie. Pohon zabezpečujú dva elektromotory s výkonom 60 kW. Jeden pre predné a druhý pre zadné kolesá. A keďže pracujú väčšinu času súčasne, má Outlander PHEV v podstate permanentný náhon 4×4. Energia pochádza z li-ion batérií s kapacitou 12,0 kWh. V ideálnom prípade však vystačia na 50 km jazdy v čisto elektrickom režime, takže po vybití sa dá do práce benzínový 4-valec 1,8 MiVEC (89 kW). Slúži na pohon generátora elektrickej energie. Aj keď Outlander PHEV poháňajú prioritne elektromotory, existuje predsa len mechanické prepojenie medzi benzínovým motorom a prednou nápravou. Toto spojenie však prichádza k slovu až pri vysokých rýchlostiach (nad 120 km/h).

Vo svojich útrobách ukrýva Outlander PHEV dva elektromotory. Jeden na prednej a jeden na zadnej náprave. Pod kapotou je však ešte benzínový motor 1,8 MiVEC poháňajúci generátor elektrickej energie.

Vo svojich útrobách ukrýva Outlander PHEV dva elektromotory. Jeden na prednej a jeden na zadnej náprave. Pod kapotou je však ešte benzínový motor 1,8 MiVEC poháňajúci generátor elektrickej energie.
Autor: Tomáš Andrejčák

To zároveň znamená, že Outlander PHEV nepotrebuje viacstupňovú prevodovku. Vystačí si s jediným prevodom, ktorý zodpovedá zaradenému šiestemu prevodovému stupňu. Aké má motor otáčky je záhadou, pretože otáčkomer chýba. Vodič môže voliť celkom štyri režimy jazdy. Normal, keď si žije systém vozidla takpovediac vlastným životom a podľa stavu nabitia batérií uprednostňuje elektropohon pred paralelným módom, režim Hold, ktorý umožňuje udržať stav nabitia batérií až do času, keď sa ich rozhodnete využiť, a režim Charge, pri ktorom benzínový motor dobíja batérie počas jazdy. Štvrtým režimom je mód 4×4 pre jazdu v teréne. Všetky tlačidlá režimov nájdete na stredovom tuneli.

Výfuk Outlanderu PHEV je vedený odlišne v porovnaní s bežnými verziami. Obchádza totiž box s batériami.

Výfuk Outlanderu PHEV je vedený odlišne v porovnaní s bežnými verziami. Obchádza totiž box s batériami.
Autor: Tomáš Andrejčák

Outlander PHEV treba brať ako elektromobil. Hlavnú časť práce totiž odvádzajú elektromotory. Je to teda presne naopak ako pri hybridoch, keď je pohon v rukách spaľovacieho motora a občas pomôže elektrina. Výnimkou je len spomínaná jazda vysokými rýchlosťami, keď sa Outlander PHEV stáva v podstate benzínovým autom s predným náhonom. Ak nemá motor dosť síl, napríklad pri požiadavke akcelerácie, opäť pomôžu elektromotory. Zásoba energie v batériách sa totiž nikdy celkom nevyčerpá. Systém si stráži určitú hladinu a pri poklese pod kritickú úroveň batérie dobíja benzínovým motorom. Pri brzdení je pochopiteľne zotrvačná energia rekuperovaná. Auto brzdí odporom elektromotorov a vyrobenú energiu ukladá do batérii.

Radiacu páku nahradil joystick. Má podobné funkcie ako volič automatickej prevodovky. Lenže Outlander prevodovku nepotrebuje. Tlačidlá na stredovom tuneli slúžia na výber jazdných režimov.

Radiacu páku nahradil joystick. Má podobné funkcie ako volič automatickej prevodovky. Lenže Outlander prevodovku nepotrebuje. Tlačidlá na stredovom tuneli slúžia na výber jazdných režimov.
Autor: Ľuboš Pilc

Po vybití nekončí

Pre vyššiu úroveň rekuperácie, napríklad pri dlhodobej jazde z kopca, je možné zvoliť režim B, keď elektromotory vyrábajú viac energie, ale aj viac brzdia. Výhodou oproti elektromobilom je fakt, že aj po vybití batérií je vozidlo schopné plnohodnotnej prevádzky. Ak však chcete ušetriť, všetko začína nabíjaním. To môžete urobiť z bežnej zásuvky doma v garáži, trojfázovej zásuvky alebo na niektorej z verejných nabíjačiek. Outlander PHEV má totiž dva konektory. Našťastie je vybavený aj koncovkou typu 2 (menneken), ktorá je v Európe najrozšírenejšia, vrátane rýchlonabíjacích staníc spoločnosti Greenway na Slovensku. Tie sú rozmiestnené tak, že je dnes možné s elektromobilom absolvovať trasu z Bratislavy až do Košíc. My sme nabíjali práve na bratislavskej stanici Greenway s výkonom 44 kW.

Nabíjanie na úroveň 80 % kapacity trvá na rýchlonabíjačke približne 25 minút. Zvyšných 20 % si vyžiada rovnako dlhý čas.

Nabíjanie na úroveň 80 % kapacity trvá na rýchlonabíjačke približne 25 minút. Zvyšných 20 % si vyžiada rovnako dlhý čas.
Autor: Ľuboš Pilc

Prvých 50 % kapacity nabijete za približne 10 minút a 80 % máte v akumulátoroch po dvadsiatich piatich minútach. To nie je zlé. Potom sa čas dobíjania predlžuje. Na posledných 20 % potrebujete ďalších 25 minút, teda toľko, koľko trvalo nabitie na 80 %. Nabíjať nad túto úroveň nemá na nabíjačkách význam. Doma v garáži to v noci, keď auto nepotrebujete, zmysel má. A potom môžete vyraziť. Stlačíte tlačidlo Star a na prístrojovom paneli ožijú „kontrolky“. Rozsvietený nápis Ready informuje, že vozidlo je plne pripravené. Zvuk benzínového motora nečakajte, ten ostáva vypnutý. Na voliči zvolíte polohu D a po stlačení plynu sa Outlander PHEV plynule a v úplnom tichu rozbieha. Pri dostatočnom nabití batérií vždy uprednostní elektrický režim. Tak to bolo aj v našom prípade.

Ako dlho sme dobíjali

Čas dobíjania ( nabíjačka Greenway – 44 kW)
Kapacita čas
50% 10 min.
60 % 15 min.
70 % 20 min.
80 % 25 min.
90 % 35 min.
100 % 50 min

Na palubnom počítači nám svietil elektrický dojazd 44 km (po dobití na 99 %). O dynamiku je postarané, vysoký krútiaci moment elektromotorov (137 + 195 Nm) prakticky od nulových otáčok vie ťažký Outlander s hmotnosťou nad 1 880 kg rozhýbať bez zaváhania, a to až do rýchlosti 120 km/h. Zásoba energie v akumulátoroch, porovnateľná s energiou približne troch litrov benzínu, sa aj pri jemnom zaobchádzaní rýchlo míňa. Nám vydržala približne toľko, ako ukazoval počítač, keďže sme jazdili ekonomicky, čo potvrdilo aj plné skóre piatich zelených lístočkov na monitore. Ak však jazdíte dynamickejšie, dojazd sa radikálne kráti. Ak dobíjate len na 80 %, je už na začiatku váš akčný rádius na úrovni tak maximálne 35 km.

Konektory na nabíjanie sú schované pod vekom na pravej strane vozidla. Hrdlo nádrže je, naopak, vľavo.

Konektory na nabíjanie sú schované pod vekom na pravej strane vozidla. Hrdlo nádrže je, naopak, vľavo.
Autor: Tomáš Andrejčák

No a keď z nich odpočítame v prípade, že nemáte doma garáž so zásuvkou, ale parkujete kdesi na sídlisku, ďalšie kilometre k nabíjačke a späť, môže sa reálne využiteľný elektrický dojazd scvrknúť na 20 – 25 km. To ani zďaleka nestačí na Mitsubishi deklarované využitie k dochádzaniu do práce a späť. Elektrické kilometre síce spotrebu paliva zredukujú, no rozhodne nemôžete tvrdiť, že jazdíte na elektrinu. Takže aký je Outlander PHEV elektromobilom? Veľmi kompromisným. Našťastie má aj svoju druhú, benzínovú tvár. A tá je, aspoň čo sa týka dojazdu, omnoho veľkorysejšia. Po vybití batérií začne benzínový motor okamžite generovať elektrickú energiu a dodávať ju elektromotorom. Dojazd sa predĺži na približne 500 km.

Spotreba bez zázrakov

Na monitore energetických tokov môžete sledovať, ako systém pracuje, či využíva len elektromotory a benzínový agregát len na dobíjanie, alebo kombinuje oba druhy pohonu. Ovplyvniť to nemôžete. Všetko riadi elektronika v záujme čo najnižšej spotreby. Dynamika vozidla ostáva naďalej zachovaná. Outlander PHEV, hoci v porovnaní s naftovou verziou 2,2 DI-D (110 kW) s automatom, pribral 195 kg (prevádzková hmotnosť je 1 885 kg), zrýchľuje na stovku za rovných 11 sekúnd, čo je dokonca o sedem desatín kratšie. Prekvapuje najmä svojou vitalitou vo vyšších rýchlostiach, keď cítiť silu elektrických newtonmetrov. S maximálkou je to horšie. Outlander PHEV končí už pri rýchlosti 170 km/h, diesel s automatom až pri 190.

V meste sa cíti Outlander PHEV ako ryba vo vode. Batérie však končia po maximálne 40 kilometroch.

V meste sa cíti Outlander PHEV ako ryba vo vode. Batérie však končia po maximálne 40 kilometroch.
Autor: Ľuboš Pilc

A teraz sa pozrime na to najdôležitejšie – spotrebu paliva. Mitsubishi udáva priemer 1,7 litra na 100 km! To je nielenže zavádzanie, ale úplný blud. Pochopiteľne, v tých 100 km nie je započítaných približne 50 elektrických kilometrov. Lenže ani na tých ďalších 50 by vám 1,7 litra benzínu nevydržalo. A keďže sme sa nechceli nechať ťahať za nos zúfalým palubným počítačom ani údajmi výrobcu, uskutočnili sme niekoľko jázd s doplnením paliva až po hrdlo nádrže. Na okruh dlhý 107 km z Bratislavy cez Stupavu, Lozorno, Malacky, Pernek, Pezinskú Babu, Pezinok a Senec sme vyrazili s batériami dobytými na 100 % a plnou nádržou. Mimochodom, zmestí sa do nej len 45 litrov paliva.

Prvá časť trasy viedla cez poobednú bratislavskú zápchu. Tu si viedol Outlander veľmi dobre. Batérie sa definitívne vybili až za Stupavou po absolvovaní 40 kilometrov. Tých ďalších 67, vrátane diaľničnej stotridsiatky z Lozorna do Malaciek, stúpania a klesania cez Pezinskú Babu, ale aj jazdy cez obce a okresné cesty či cez diaľničnú stodesiatku zo Senca do Bratislavy sme už jazdili v paralelnom režime. A výsledok? Dotankovali sme 4,67 litra benzínu. To je síce pekný výsledok, ale od 1,7 to má na míle ďaleko. Ak odpočítame 40 elektrických kilometrov, bol priemer na zvyšných 60 7,9 litra benzínu na 100 km. Potom sme už jazdili bez dobíjania batérií, podobne ako s bežnými hybridmi. V meste nám spotreba po 100 km jazdy vyšla po dotankovaní na 7,5 litra na 100 km. Krátkodobé úseky však znamenajú aj spotrebu cez desať litrov.

Outlander PHEV prekvapí svojou agilitou. Mohutný krútiaci moment elektromotorov dokáže utajiť aj jeho vysokú prevádzkovú hmotnosť nad 1 800 kg.

Outlander PHEV prekvapí svojou agilitou. Mohutný krútiaci moment elektromotorov dokáže utajiť aj jeho vysokú prevádzkovú hmotnosť nad 1 800 kg.
Autor: Ľuboš Pilc

A apetít sme zisťovali aj na diaľnici. Pri rýchlosti 110 km/h si Outlander PHEV s vybitými batériami vypýtal 8,4 litra benzínu a pri rýchlosti 130 km/h až 9,7 litra paliva na 100 km. Diaľnica teda nie je práve jeho teritóriom. Najazdili sme na nich približne 250 km a s ďalšími päťdesiatimi v meste sa priemerná spotreba vyšplhala na 8,5 litra. To môže byť možno ohromujúce v USA ale nie v Európe, rozmaznanej úspornými dieselovými agregátmi. Pridať môžeme aj celkovú spotrebu za celý týždeň. S Outlanderom PHEV sme najazdili 604 km, dotankovali 43,4 litra paliva a trikrát dobíjali. V priemere to znamená spotrebu 7,2 litra benzínu na 100 km. Tá sa bude samozrejme líšiť podľa počtu dobíjaní, ale myslíme si, že celkom vystihuje realitu.

Niektoré údaje spotreby

Trasa batérie spotreba (l/100 km)
Mesto nabité 5,1
Mesto vybité 7,5
Mesto (do 15 km) vybité 9 – 10
Zmiešaná premávka nabité 4,7
Zmiešaná premávka vybité 8,6
Diaľnica (110 km/h) vybité 8,4
Diaľnica (130 km/h) vybité 9,7

Nerovný boj s dieselom

Zdá sa teda, že čo si Outlander PHEV ušetrí v elektrickom móde, minie na kompenzáciu vysokej hmotnosti a na stratách vyplývajúcich z niekoľkonásobnej premeny energií. Fyzikálne zákony jednoducho oklamať nejde. A sú tu aj ďalšie kompromisy. Napríklad v jazdných vlastnostiach. Vyššia hmotnosť obrala Outlander o jeho obratnosť v zákrutách. Mitsubishi sa to síce snažilo kompenzovať tvrdším odpružením, no to sa prejavuje na výrazne nižšom komforte. A to sme dieselový Outlander v minuloročnom teste chválili práve za komfort pruženia. Jeho podvozok stratil poddajnosť a problémy mu robia aj malé priečne nerovnosti, ktoré sa prenášajú do interiéru s intenzitou nezlučiteľnou s triedou SUV. Ťažký box s batériami v podlahe dáva zabrať aj jeho karosérii.

V zákrutách je veľká hmotnosť nevýhodou. Aj preto má verzia PHEV podstatne tvrdší podvozok. To znižuje komfort jazdy.

V zákrutách je veľká hmotnosť nevýhodou. Aj preto má verzia PHEV podstatne tvrdší podvozok. To znižuje komfort jazdy.
Autor: Ľuboš Pilc

A potom je tu ešte cena. Outlander PHEV stojí 45 500 eur, čo ťažko ospravedlní aj bohaté vybavenie zahŕňajúce kožené čalúnenie, dvojzónovú klimatizáciu, elektrické predné sedadlá, radarový tempomat, bezkľúčové odomykanie, bi-xenónové svetlá, výkonný audio-systém s navigáciou či exteriérové doplnky, ktoré sme už spomínali. Ten istý komfort a štýl si totiž môžete dopriať aj v prípade dieselovej verzie 2,2 DI-D s automatom a porovnateľnými dynamickými vlastnosťami. Pritom je o neskutočných 14 000 eur lacnejšia.

Tento obrovský cenový rozdiel sa vám v krajine, ktorá nijakým spôsobom nepodporuje ekologické autá, nevráti, a to ani v prípade dennodenného dobíjania. Dieselový Outlander si totiž vystačí s menej ako siedmimi litrami nafty na 100 km. Takže čo je vlastne Outlander PHEV? Je to len veľmi kompromisný elektromobil a zároveň pomerne smädné benzínové SUV. Takýto drahý dotyk s budúcnosťou môže očariť jedine technologicky orientovaných zákazníkov. Racionálne uvažujúci klienti si totiž rýchlo uvedomia, že s kúpou hybridného Outlanderu viac strácajú, ako získavajú.

|*Technické parametre

Model Mitsubishi Outlander PHEV Instyle
Spaľovací motor (cm3) 1,8 MiVEC
Elektromotor predný/zadný asynchrónny/a­synchrónny
Výkon spaľovacieho motora (kW) 89
Výkon elektromotora predný/zadný 60/60
Krútiaci moment spal. motora (Nm) 190
Krútiaci moment elektromotora predný/zadný (Nm) 137/195
Kapacita batérii/objem nádrže (kWh/l) 12,0/45
Prevádzková hmotnosť (kg) 1 885
Prevodovka jednostupňová
Dĺžka/šírka/výška (mm) 4 655/1 800/1 680
Rázvor náprav (mm) 2 670
Batožin. priestor (l) 463
Maximálna rýchlosť (km/h) 170
Akcelerácia 0 – 100 km/h (s) 11,0
Spotreba na 100 km (l/100 km) 1,7 (podľa výrobcu)
Spotreba počas testu (l/100 km) 7,2 + 3 x nabíjanie
Cena 45 900 €

Zdroj: Test: Mitsubishi Outlander PHEV – drahý dotyk budúcnosti – Testy – Auto – Pravda.sk

Vaše meno (povinné)

Váš email (povinné)

Predmet

Vaša správa

[recaptcha]

TEST: BMW 330e plug-in hybrid – K pumpe či k zásuvke? – AutoMix.sk

TEST: BMW 330e plug-in hybrid – K pumpe či k zásuvke?

15.4.2016 | Testy

Náš obľúbený sedan, benzínový štvorvalec, elektromotor a plný kufor batérií. Je BMW 330e zbytočne komplikované alebo fantasticky flexibilné? Jazdí plug-in hybrid tak dobre, ako bežná trojka?

Dnes sa podrobne pozrieme na kombináciu jedného z najlepších sedanov dnes na trhu a plug-in hybridného pohonu. Na úvod však trochu všeobecného úvodu k autám s takýmto pohonným ústrojenstvom.

Toyota pracovala roky na tom, aby si hybridy vybudovali povesť ekologických áut. U technicky neznalej verejnosti sa im to síce podarilo, no reálna ekologickosť hybridov je stále otázna. Čo im ale musíme nechať, je dobrá spotreba v meste. Pri konštantnej jazde po diaľnici je však vplyv elektromotora na spotrebu marginálny. Hybrid kombinuje výhody aj nevýhody elektromotorov aj spaľovacích motorov a tieto motory si dokážu navzájom vypomáhať. Po technickej stránke je to ale tá najkomplikovanejšia možnosť – mix elektromobilu a klasického auta.

 BMW 330e plug-in hybrid

Hlavným rozdielom medzi plug-in hybridom a „klasickým“ hybridom (ako napr. BMW ActiveHybrid3, predchodca 330e) je kapacita batérií a možnosť nabíjať ich z externého zdroja. Dokáže to aj dnes testované BMW 330e. Na pohľad síce vyzerá ako klasický rad 3, no prezrádza ho konektor ukrytý v ľavom prednom blatníku.

 
 BMW 330e plug-in hybrid

Aj v interiéri je to stále len BMW radu 3. Kvalitné materiály, premyslená ergonómia, dobrá poloha za volantom a päť miest na sedenie. Tradičný displej systému iDrive v strede palubnej dosky má však o jednu položku viac. Po stlačení tlačidla s nápisom „eDrive“ umiestneného vedľa radiacej páky sa ocitnete v hybridnom menu s možnosťami Auto eDrive, Max eDrive a Save. Ale k tomu neskôr.

Motor a prevodovka

Pod prednou kapotou nájdete pozdĺžne umiestnený 2,0 litrový preplňovaný benzínový štvorvalec s výkonom 135 kW / 184 k a krútiacim momentom 290 Nm. Medzi ním a osemstupňovou automatickou prevodovkou je namiesto absentujúceho meniča krútiaceho momentu umiestnený elektromotor s výkonom 65 kW / 88 k a krútiacim momentom 250 Nm. Ide teda o paralelný hybrid. Spolu prenáša táto sústava na zadné kolesá maximálny výkon 185 kW / 252 k a krútiaci moment 420 Nm. Komplikované? Ešte sa to veru skomplikuje.

 
 BMW 330e plug-in hybrid

Na rozdiel od systémov s elektromotorom priamo na náprave (ako v BMW i8 či Volve XC90 T8) využíva elektromotor v 330e rovnakú prevodovku ako spaľovací motor. Jej radenie počas jazdy na elektromotor je doslova nepostrehnuteľné a automat má podľa výrobcu zvyšovať jeho životnosť. Toto riešenie však technicky neumožňuje štartovanie spaľovacieho motoru elektromotorom, preto využíva 330e na štartovanie klasický nezávislý štartér.

 
Technika BMW 330e plug-in hybrid

Elektromotor pomáha spaľovaciemu motoru neustále pomocou približne 100 Nm a v závislosti od polohy plynu dokáže krátkodobo poskytnúť až 250 Nm. Preto máte v niektorých situáciách k dispozícii prekvapujúce množstvo krútiaceho momentu (v preklade, zadok nemá problém, ak si prajete, ísť bokom). Akoby ste mali motor s väčším objemom. Prechod medzi jednotlivými pohonmi je plynulý, hoci štartovanie spaľovacieho motora stále pozorovateľné. Sme zároveň radi, že BMW sa nepokúšalo dobre odhlučnený interiér „vylepšiť“ umelým zvukom motora. Radšej originálne ticho ako umelý rámus. Takmer nepozorovateľne spolupracujúce motory pomáhajú 330e dopracovať sa na stovku za 6,1 sekundy, rovnako rýchlo ako Honda Civic Type-R čiSeat Leon Cupra. Aj to je pozitívny vplyv elektromotora. Zároveň pomáha eliminovať (aj tak krátke) oneskorenie twinscroll turba.

 
Technika BMW 330e plug-in hybrid

Energiu pre elektromotor poskytujú batérie s „hrubou“ kapacitou 7,6 kWh (resp. „čistou“ kapacitou 5,7 kWh) umiestnené za a nad diferenciálom. Kvôli tomu klesol objem batožinového priestoru na 370 litrov. V praxi to nie je také zlé ale kombi by bolo pre túto motorizáciu rozumnejšou voľbou. Zatiaľ je však 330e dostupné len ako sedan. Kvôli batériám klesol aj objem palivovej nádrže – zo 60 na 41 litrov.

Všetka technika navyše – elektromotor, batérie, menič napätia, kabeláž a prídavné kúrenie – pridajú trojke približne 165 kilogramov. Výrobcovi sa však poradilo zachovať rozloženie hmotnosti 50:50 (napríklad premiestnením 12 voltovej batérie z kufra pod prednú kapotu). Aj veľmi pozorní vodiči tak budú mať problém spozorovať rozdiel v porovnaní s „nehybridnou“ trojkou a 330e jazdí stále tak, ako by ste od radu 3 čakali. Teda neutrálne a rýchlo.

 
 BMW 330e plug-in hybrid

Štandardnou súčasťou 330e je aj vyššie spomínané prídavné elektrické kúrenie a chladenie. Hlavným dôvodom jeho prítomnosti je možnosť kúriť a klimatizovať aj pri jazde čisto na elektrický pohon. Systém má výkon 5 kW a aktivovať ho môžete aj na diaľku. Jeho ďalšou výhodou je možnosť kúriť a klimatizovať aj počas státia, s vypnutým motorom. Okrem toho kompenzuje aj pomalšie zohrievanie spaľovacieho motora (pretože je častejšie vypnutý).

Jazda

Úplne prvé, čo vás počas jazdy prekvapí je ticho. V 330e je spaľovací motor počuť len málokedy, a keď, tak veľmi ticho a so športovým podtónom. Najhlasnejším zvukom po vypnutí rádia je hučanie pneumatík. Ticho však odhalilo na nerovnostiach aj nápadne vŕzgajúce dvere (všetky štyri). Netušíme, čo sa deje, ale toto je už druhý kus radu 3 po facelifte, ktorý trpel podobným problémom. Nepochybujeme však, že ho výrobca vyrieši.

 
 BMW 330e plug-in hybrid

Výmena meniča krútiaceho momentu za elektromotor je pozorovateľná v podobe väčšej sily pri pohnutí sa. Auto sa vždy rozbieha na elektromotor a spaľovací motor štartuje približne od rýchlosti 2 km/h. Brzdový pedál reaguje na úvod o niečo prudkejšie, ako sme zvyknutí, no pri silnejšom brzdení reaguje zas naopak, slabšie. Na tento efekt spôsobený rekuperáciou brzdnej energie sme si však po chvíli zvykli. V zápche využíva 330e na posúvanie sa v kolóne hlavne elektromotor. V závislosti od režimu sa štvorvalec počas brzdenia vypne aby mohol elektromotor rekuperovať elektrickú energiu.

 
 BMW 330e plug-in hybrid

Pohodlie cestovania je také, aké od trojky očakávate. Podvozok by sme označili skôr za tvrdší ale stále pohodlný. Športovejšia jazda prezrádza, že klasická neutralita ideálneho rozloženia hmotnosti zostala zachovaná. Prekvapila nás schopnosť zadnej nápravy cielene stratiť trakciu pomocou trochu agresívnejšieho stlačenia plynu. Predsa len, elektromotor ponúka nezanedbateľný prírastok krútiaceho momentu. Na pocit ho má 330e v niektorých situáciách možno viac ako trojlitrový diesel. Odpojte sa zo zásuvky a môžete ísť driftovať.

Spotreba

Z merania spotreby 330e sme mali chvíľu hlavy v smútku. Vďaka niekoľkým hybridným režimom jazdy sa za rovnakých podmienok spotreba paliva aj elektrickej energie líši. A radikálne. Pre nás to (bohužiaľ) znamenalo viacnásobné meranie spotreby.

 
 BMW 330e plug-in hybrid

Ak máte v pláne jazdiť na batérie, ideálnou možnosťou je nabíjanie doma, ideálne na dvore rodinného domu, pomocou klasickej 220 V zásuvky. Batérie takto nabijete z 0 na 100 % približne za 3 hodiny. Na 80 % by vám však mala stačiť hodina a pol. Ak by ste chceli ušetriť čas pomocou rýchlonabíjačiek, máte smolu. Rýchlonabíjanie pomocou Type 2 konektoru totiž nie je podporované. BMW však za príplatok ponúka špeciálne zariadenie, ktoré má po inštalácii (u vás doma) skrátiť nabíjanie o 45 minút. Ale späť k spotrebám.

Mesto – nabité batérie

Pri prvom meraní v meste sme začínali s batériami nabitými na 80 % a udávaným elektrickým dojazdom 21 km. Po našom tradičnom 28 km dlhom kole po Bratislave sme sľubovaných 21 kilometrov skutočne jazdili čisto na elektrický pohon. Potom sa však naštartoval spaľovací štvorvalec. Konečná priemerná spotreba benzínu tal bola 0,6 l/100 km (resp. 0,6 l/7 km), zatiaľ čo priemerná spotreba elektrickej energie sa ustálila na hodnote 18,3 kWh/100 km. To celé pri priemernej rýchlosti 32 km/h.

Mesto – „Auto eDrive“, vybité batérie

Následne sme merali spotrebu s vybitými batériami a v režime „Auto eDrive“. Tvárili sme sa teda, že nemáme plug-in hybrid, ale len „klasický“ hybrid. Pri tomto meraní po identickej trase si auto vypýtalo 7,5 l/100 km pri priemernej rýchlosti 35 km/h.

Mesto – „Save“, zbieranie rekuperovanej energie

Počas ďalšieho merania sme zvolili režim „Save“, ktorý ukladal rekuperovanú energiu z brzdenia na neskôr. Vtedy sa nám podarilo opäť po rovnakej trase jazdiť za 11,6 l/100 km, pričom za 7 najazdených kilometrov sme dobili batérie na ďalšie 3 „elektrické“ kilometre.

 
 BMW 330e plug-in hybrid

Mesto – „S“, nabíjanie batérií spaľovacím motorom

Keď sme sa už tak „rozmerali“, skúsili sme zistiť aj spotrebu v režime „S“ (s radiacou pákou v športovom režime). Môže to znieť ako zbytočnosť ale z testu BMW i8 sme vedeli, že tento režim umožňuje na úkor spotreby paliva naplno dobíjať počas jazdy batérie. Teda akoby sme motor okrem pohonu auta využívali aj ako generátor elektriny. V tomto režime sa nám podarilo počas našej 28 km dlhej trasy nabiť batérie na 19 km dojazdu (75 %). Háčik? Spotreba 14,2 l/100 km.

Mimo mesto – „Auto eDrive“, nabité batérie

Doma sme auto zapojili do 220 V zásuvky a nabili ho na 100 %. Elektromer hlásil 6,64 kWh spotrebovanej elektrickej energie čo pri odhadovanej cene 0,15 € / kWh znamená približne 1 € za nabitie. Palubný počítač to preložil ako dojazd 28 km. Nakoľko BMW 330e dokáže využívať čisto elektrický pohon až do rýchlosti 120 km/h, vybrali sme sa mimo mesto. Čisto za pomoci elektrickej energie sa nám podarilo prejsť z Nových Zámkov až do Nitry, teda niečo vyše 30 km. Po meste by to bolo viac, po diaľnici zas menej. Spotreba elektrickej energie sa ustálila na hodnote 20 kWh/ 100 km. Teoreticky by vás tak 100 km prejdených na elektromotor vyšlo do 3,3 €. Situácia sa však mení napríklad s využitím fotovoltaických článkov.

Mimo mesto – vybité batérie

Ani keď budete mimo mesto jazdiť len za pomoci štvorvalca, nebude to vôbec také zlé. Na našej testovacej trase si pri priemernej rýchlosti 77 km/h 330e vypýtalo len 4,9 l/100 km. Na diaľnici to bolo 5,2 l/100 km pri 110 km/h a 7 l /100 km pri 130 km/h. Zaujímavosťou je, že brzdením na diaľnici sa nám podarilo rekuperovať energiu na 2 km elektrického dojazdu.

 BMW 330e plug-in hybrid

Spotreba benzínu je tak adekvátna celkovému výkonu pohonného ústrojenstva. Na takéto hodnoty sme si však zvykli aj u podobne výkonných benzínových áut bez hybridného systému. Zaujímavosťou je, že ak sa vám podarí minúť všetok benzín ale máte stále nabité batérie, môžete pokračovať ďalej.

Ako ako je to so životnosťou batérií, pýtate sa. Výrobca poskytuje záruku na batérie 6 rokov alebo 100 000 km (čo príde skôr). Po skúsenostiach s elektromobilmi však batérie vydržia takmer vždy dlhšie. Niekedy aj tri krát tak dlho.

Záver

Po týždni s týmto autom sa mi v hlave bijú dva uhly pohľadu: je to najflexibilnejšia / najlepšia trojka v ponuke alebo najkomplikovanejšia / najnezmyselnejšia trojka v ponuke? Je nám však jasné, že je to stále BMW radu 3 a výrobca odhadol dobre pomer výkonu spaľovacieho motora a elektromotora. Batožinový priestor je kvôli batériám síce menší, no stále použiteľný a všetky kvality tradičnej trojky vrátane jazdných vlastností zostali zachované.

BMW 330e plug-in hybrid však nie je pre každého. Ak bývate na sídlisku, nabíjanie je problematické a ak dochádzate viac ako 50 km, výhody batérií sa strácajú. Na druhej strane, ak máte doma garáž so solárnymi panelmi a prácu bližšie ako 20 km, vaše náklady na prevádzku podobného auta môžu byť nižšie, ako u dieselu. Okrem toho vás 330e nebude príliš sankcionovať, ani keď nebudete jazdiť „zo zásuvky“.

Ekológov však musíme sklamať. Tento typ auta nie je tak ekologický, ako sa zdá, no z pohľadu zákazníka poskytuje veľa výhod a málo nevýhod. Ak je vašou prioritou flexibilita, chcete si vyskúšať žiť s elektromobilom a ušetriť na palive, BMW 330e je ideálnou voľbou. Aj preto, že vám dáva na výber.

Čo sa týka budúcnosti plug-in hybridov, kapacity batérií pri rovnakej veľkosti pôjdu už len hore a ceny už len dole. Trojciferný elektrický dojazd je tak zrejme otázkou niekoľkých rokov.

Spaľovací motor
Palivo benzín
Valce 4
Zdvihový objem (cm3) 1 998
Prevodovka automatická osmestupňová
Poháňaná náprava zadná
Elektromotor
Kapacita batérií (kWh) / Napätie (V) 7,6 (resp. 5,7) kWh / 293 V
Prevodovka spoločná so spaľovacím motorom
Umiestnenie na zotrvačníku,
namiesto meniča krútiaceho momentu
Výkony: spaľovací motor / elektromotor
Najvyšší výkon: spaľovací motor / elektromotor (kW/k)

135 kW / 184 k
pri 5000-6500 ot./min

65 kW / 88 k

Spoločný výkon systému:
185 kW / 252 k

Krútiaci moment: spaľovací motor / elektromotor (Nm) 290 Nm
pri 1350 až 4250 ot./min.
/
250 Nm
Maximálna rýchlosť (km/h) 225 km/h
Akcelerácia z 0 na 100 km/h 6,1 s
Spotreba
Udávaná výrobcom: mesto / mimo mesto / kombinovaná (l/100km)

-,-/ -,- / 2,1

Rozmery
Dĺžka / šírka / výška (mm) 4 633 / 2 031 / 1 439
Batožinový priestor (l): 370
Objem palivovej nádrže (l): 41
Pohotovostná hmotnosť (kg) 1735
Ceny
Cena základného modelu s testovanou motorizáciou s dph v deň zverejnenia testu 43,600 €

Základná cena modelu (330e)

43,600 €

Autor: Daniel Krnáč 

Zdroj: TEST: BMW 330e plug-in hybrid – K pumpe či k zásuvke? – AutoMix.sk

330E Plug InnLimousine od 655, – 0 vklad / | B & K

BMW 330, Farbe Schwarz, Standort B&K Hamburg, Preis 52750.00 EUR

330E PLUG INNLIMOUSINE OD 655, – 0 VKLAD /

Popisy / skryť
* Rad BMW Bank GmbH, Heidemannstr. 164, 80939 München. Stand 09/16. DPH. € 890 na príjem, prepravu a repatriáciu.

Prevodovka:Automatická prevodovka, 8 rýchlostných stupňov

Bezpečnosť:LED svetlomety, high-beam assistant, Park Distance Control PDC, zadný pohľad kamery, autoalarmu, LED hmlovky, Speed Limit Info

Audio a komunikácia:BMW ConnectedDrive, BMW navigačný systém Professional, telefón príprava, zvukový systém Harman / Kardon

Komfort:Head-up display HUD, ovládanie klimatizácie, strešné okno Elekt, Vyhrievanie sedadiel vodiča / spolujazdca, Športové sedadlá, Servotronic:. Variabilné športové riadenie, aktívny tempomat, automatické stmievanie vnútorné zrkadlo, Wärmeschutzverglasung

Interiér:sedadlá Koža Dakota Black / Black, športový kožený volant: M volant potiahnutý kožou, Tempomat, Drevo aplikácie: Edelholzausf. Fineline Anthracite s dôrazom

Exteriér:M Športový podvozok, kolesá z ľahkých zliatin: 19 m kolesá z ľahkej zliatiny Double-lúčové 44

Balíčky:M Sport balík, ľahký balíček, balíček Storage

Viac:BMW Individual vysoko lesklý tieň Line, recepčné služby, E.Drive služby, Vnútorné a vonkajšie spätné zrkadlá automaticky ABBL, inovácie balíček

Kritériá vyhľadávania: adaptívny tempomat


Viac: Bývalý odporúčaná maloobchodná cena 63 260 EUR.Chyby a zmeny sú vyhradené.

Zdroj: 330E Plug InnLimousine od 655, – 0 vklad / | B & K